TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Wymiana świec żarowych - moment dokręcania.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wymiana świec żarowych - moment dokręcania.
« dnia: 15 Czerwca, 2006, 12:21:19 »
Mam pytanie do fachowców, czy przy wymianie świec żarowych ważny jest moment dokręcenia świecy? Bo chciałbym wymienić świece w swoim klekocie, a w książce napisali, że świeca musi byc dokręcona dokładnie za pomocą klucza dynamometrycznego, a tego niestety brak w moim zestawie narzędzi.


b>Zafira X20DTL

Wymiana świec żarowych - moment dokręcania.
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Czerwca, 2006, 14:52:39 »
Dzisiaj wziąłem się za wymianę.
Przy próbie odkręcenia pierwszej świecy pojawił się problem, taki że po prostu tej świecy wykręcić się nie da. Klucz ładnie wchodzi na świecę i można kręcić dowoli (nawet ręką) a swieca się nie wykręca. Z pozostałymi świecami nie było problemu wyszły tak jak należy, natomiast tej jednej nie wymieniłem.
Razem z kolegą wysnuliśmy dwie hipotezy  ;]
1. Zerwał się gwint w głowicy - jednakże odrzuciliśmy taką możliwość ponieważ nawet przy zerwanym gwincie świeca powinna w jakimś stopniu wychodzić, a poza tym do zerwania gwintu jest potrzebna większa siła, której nie używaliśmy.
2. Urwał się łepek świecy (ten na którym jest sześciokąt do klucza) i efekt jest taki, że korpus świecy jest wkręcony a obraca się tylko ten łepek.
 
Dodam, ze po wymianie tylko trzech świec wszystko wygląda w porządku tzn. silnik pracuje równo, nie ma zadnych niepokojących odgłosów z rejonów tej feralnej świecy.

Czy ktoś z Was spotkał się z podobną sytuacją? Czy jedyną możliwością wykręcenia tej świecy jest konieczność zdjęcia głowicy?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdro
b>Zafira X20DTL

Wymiana świec żarowych - moment dokręcania.
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Czerwca, 2006, 18:05:31 »
Tylu tu fachowców i nikt nic nie umie odpowiedzieć na pytanie dotyczące świec żarowych? :(
b>Zafira X20DTL

Wymiana świec żarowych - moment dokręcania.
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwca, 2006, 21:01:41 »
No cóż widzę, że nie ma tu nikogo obeznanego, ale tak dla przyszłych userów szukających jakichś informacji chcialem napisać, że panowie w ASO Opla nie pierwszy raz spotkali się z takim przypadkiem. Podobno świeca czwartego cylindra często lubi robić takie niespodzianki. A jedynym wyjściem wg ASO jest niestety demontaż głowicy.
b>Zafira X20DTL

Marco

Wymiana świec żarowych - moment dokręcania.
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Października, 2006, 22:19:05 »
Mawet nikt nie pomógł. Wiadomo jak świeca sie rwie to trzeba zdejmowac głowice. niestety. Zawsze przed odkręcaniem trzeba psiknąć w okolice gwintu preparatem WD-40 :)

Odp: Wymiana świec żarowych - moment dokręcania.
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Stycznia, 2007, 18:40:13 »
dzień dobry panu puźno pisze ale dopiero jestem od nidawna zalogowany .Więc pisze pan że na trzech świecach jeździl i jest ok. a to dlatego że świece te są tylko potszebne do uruchomienia zimnego silnika potem nie ważne czy one są czy nie.

Odp: Wymiana świec żarowych - moment dokręcania.
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lutego, 2007, 19:18:37 »
Nie ma zasady na to która swieca sie zapiecze,przyczyną takiego zjawiska jest wkrecanie swiec bez zadnego smaru na gwincie,do wkrecania swiec uzywa sie smaru teflonowego,ja tak robie i nigdy nie mialem problemu z wykreceniem swiecy, w oplu mieli racje ze czesto ma miejsce zjawisko pekania swiecy i krecenia sie,mam taki przypadek srednio raz w miesiacu i czesto konczy sie to sciaganiem głowicy i wierceniem w swiecy na wiertarce stołowej i trzeba uwazac na gwint bo w dieslu spełnia on wazniejszą role niz w benzynie.