TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tadik

Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« dnia: 11 Stycznia, 2007, 17:30:19 »
Witam. jak zapewne wiecie jestem swieżym urzytkownikiem diesla. Ostatnio zauważylem , że wieczorem kiedy jest późno i cicho po wyłączeniu silnika z przodu z pod maski słyszę cichutki ledwie słyszalny szum. Dodam że ostatnie ok 3 kilometry jadę naprawdę delikatnie powoli nie wkrecam silnika wiecej niz 1500-1800 obr nawet czekam chwilkę na wolnych obrotach zanim przekręce kluczyk. Przyznaję ze wcześniejsze 20km zdarza mi się przejechać "dynamicznie" ( jeszcze nie nasyciłem sie mocą). Czyżby tak długo kręciła się turbina? A może popełniam jakies błędy eksploatacyjne? Mam nadzieje że to nie jakaś awaria. ( Albo mam zadobry słuch : :)  ) odpiszcie co to moze być
Pozdrawiam



Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Stycznia, 2007, 19:04:18 »
Może wentylator jeszcze chodzi. U mnie też czasami włącza się z nawet jak jest kapkę powyżej 90 stopni i pracuje nawet po zgaszeniu silnika.

Pozdrawiam!
K.

Offline KRiZZ

  • **
  • 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Curoe Sportivo
Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Stycznia, 2007, 19:07:17 »
Witam. jak zapewne wiecie jestem swieżym urzytkownikiem diesla. Ostatnio zauważylem , że wieczorem kiedy jest późno i cicho po wyłączeniu silnika z przodu z pod maski słyszę cichutki ledwie słyszalny szum. Dodam że ostatnie ok 3 kilometry jadę naprawdę delikatnie powoli nie wkrecam silnika wiecej niz 1500-1800 obr nawet czekam chwilkę na wolnych obrotach zanim przekręce kluczyk. Przyznaję ze wcześniejsze 20km zdarza mi się przejechać "dynamicznie" ( jeszcze nie nasyciłem sie mocą). Czyżby tak długo kręciła się turbina? A może popełniam jakies błędy eksploatacyjne? Mam nadzieje że to nie jakaś awaria. ( Albo mam zadobry słuch : :)  ) odpiszcie co to moze być
Pozdrawiam


A masz w swojej audince moze klimatyzacje ???

Offline tadik

Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Stycznia, 2007, 15:14:13 »
witam kolejnego dnia . Tak mam klimę ale jest zima i ona grzeje ...Nie chce sie osmieszyc ale w sprawach technicznych jestem noga .. wiec proszę bez usmiechów ::) :-[

Offline KRiZZ

  • **
  • 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Curoe Sportivo
Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Stycznia, 2007, 18:55:51 »
Mozliwe ze ten syk pochodzi z instalacji od klimy, moj kumpel mial bardzo podobne objawy jakie opisujesz po wylaczeniu silnika, ba wlasnie mial takie problemy w zime jak spadla temperatura, proponuje wlaczyc kilka razy klime na kilka min. i zobaczyc czy efekt ustapil badz nasilil sie. Problemy takie jak te eliminuje sie droga dedukcji ale z tego co napisales to proponowalbym zaczac od tego.

Pozdrawiam

Offline And280

  • ****
  • 360
Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Stycznia, 2007, 20:16:21 »
klim nie wlaczy sie przy temp ponizej 0 stopni a ten dzwiek to raczej jakis elektrozawor lub nastawnik na pompie tak mi sie wydaje
Nastepny tolek teraz 1M ASV

Marco

Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Stycznia, 2007, 20:50:08 »
Napewno nie nastawnik. W nim nie ma zadnych wirujacych elementow ktore powodowały by szum. Ten cichutki szum to poprostu moga byc zatrzymujace sie lopatki turbiny. Normalna praca turbiny to ok. 100 tys. obr/min. W skrajnych przypadkach moze to byc nawet okolo 300 tys!!!

Offline FanAudi

  • *
  • 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Stycznia, 2007, 22:26:19 »
Witam,

w moim 2.0TDI też słychać taki szum, ale dzieje się tak zawsze, nawet bez włączania silnika..Wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce, wyłączyć podejść pod maskę i słychać to syczenie przez parenaście sekund - z tego co wiem, to nic nienaturalnego i niepokojącego. Ale co to może być - do tego nie doszedłem:)

Generalnie popieram wypowiedź And280 - Marco, tu nie chodzi koniecznie o wirujące części, tylko o syczenie, które może być spowodowane właśnie przez pompę..
« Ostatnia zmiana: 12 Stycznia, 2007, 23:06:32 wysłana przez FanAudi »
Vorsprung durch Technik!

Offline And280

  • ****
  • 360
Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Stycznia, 2007, 23:25:49 »
turbina i owszem rozkreca sie do bardzo wysokich obrotow no ale zwazywszy na zasady obchodzenia sie z turbognojkami czyli zawsze po jezdze dac silnikowi troszke pochodzic aby turbina sie uspokoila to na wolnych obrotach silnika ona rowniez nie ma duzych obrotow co oznacza ze przy odcieciu smarowania musi ona sie szybko zatrzymac w innym znaczeniu szybko by ulegala zniszczeniu, no chyba ze po ostrej jezdzie albo jeszcze  w trakcie gasisz silnik ze slyszysz ten dzwiek. sproboj przysluchac sie czy po przekreceniu kluczyka nie dobiegaja identyczne odglosy jeszcze zanim nie zapalisz silnika. a moze masz ustawione zeby silniczek zamykal ci doplyw powietrza z zewnatrz wtedy rowniez bedzie on musial chwilke popracowac zeby zamknac przegrode ale raczej jest to nastawnik na pompie:)
Nastepny tolek teraz 1M ASV

Offline tadik

Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Stycznia, 2007, 16:13:03 »
Witam. Dziekuje bardzo za podpowiedzi ale tak sie zastanawiam: Jezeli to nastawnik na pompie to dobrze czy źle? A raczej czy jest normalne? Moge sie nie przejmować

Offline pawkg

  • *
  • 6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Lutego, 2007, 20:47:30 »
Ja obstawiam na przepływający czynnik chłodniczy w układzie klimatyzacji. Jeśli masz przycisk ECON na panelu to wciśnij go (zapalona kontrolka) i wtedy wyłąćz silnik. Zobacz czy wtedy będziesz słyszał ten dźwięk. Obieg czynnika chłodniczego jest zawsze kiedy pracuje sprężarka.
A6 4b 2.5 TDI (AKN) AVANT

Offline tadik

Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lutego, 2007, 08:36:23 »
Witam w zasniezony dzień. To ciekawe co piszesz na temat przycisku ECON domyślam się ze chodzi tutaj o jakies ekonomiczne wykozystanie klimy ale jest maly problem bo jest zima caly czas samochód zagrzewam więc ten czynnik chłodniczy który miał by krązzyć mi nie pasuje. Ale ok sprawdze tą opcję... Dziękuje za podpowiedź

Offline pawkg

  • *
  • 6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lutego, 2007, 08:59:43 »
Ale to przecież żadna nowość. Przycisk ECON służy do tego, aby wyłączyć sprężarkę klimatyzacji. Jeśli chcesz aby klima chodziła tokontrolka przy tym przycisku ma się nie świecić. Jeśli chcesz aby sprężarka nie tłoczyłą czynnika chłodniczego to naciskasz przycisk ECON i sprężarka stoi. Jej koło pasowe się obraca, ale wałek (oś sprężarki) stoi w miejscu. jest to możliwe dzięki zastosowaniu tam sprzęgiełka elektromagnetycznego. Ot cała filozofia. Szum z komory silnika zawsze słysę po zgaszeniu auta, jeśli używałem klimy.
A6 4b 2.5 TDI (AKN) AVANT

Offline tadik

Odp: Audi A4 szum z pod maski po wyłączeniu silnika
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Lutego, 2007, 16:34:05 »
Witam. pawkg Bardzo Diękuję za odpowiedź w sprawie szumu pod maską, Miałeś rację kiedy nie krąży czynnik chłodniczy ... cisza...Dziękuję też za wyjaśnienie czemu służy przycisk ECON. Taka mała prośba zerknij i odpisz, o ile to nie jest nachalne z mojej strony, na temat czujnika oleju temat : oil sensorr
Dziękuje pozdrawiam tadik