TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

OPAŁ DO TDI?

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

OPAŁ DO TDI?
« dnia: 18 Kwietnia, 2007, 20:40:09 »
Witam, czytałem dużo o właściwościach opału oraz zwykłej "ropy" z cpn.   wyszukałem takie coś min.:
""""""Mój ojciec pare latek siedział w tym biznesie i za każdym razem, gdy pobiera się jakąś ilość opału z nafto-bazy jest tam jego skład.Opał różni sie od ropy przede wszystkim kolorem, troche większą zawartością siarki i tym, że nie posiada parafiny, bo ona ma w sobie wode, a w skomplikowanych urządzeniach pracujących w fabrykach jak np wytwornice pary itd jest to niedopuszczalne i tragiczne w skutach, dlatego też opał musi mieć najwyższą jakość czystości.Co do jazdy samochodem na opale to nie ma najmniejszych przeciwskazań, ale w nieco starszych i mniej wyżylonych silnikach diesla, ponieważ przez to, że nie posiada w sobie parafiny, praca silnika staje się nieco bardziej wybuchowa, bo spalanie jest dynamiczniejsze, a więc i osiągi mogą sie na nim poprawić, co wielokrotnie zostało zaobserwowane.Nowsze silniki, szczególnie z systemem common rail nie radzą sobie z opałem, bo komputer ma nieco inne dane niż powienien mieć i zaczynają sie schody W samochodach do powiedzmy połowy lat 90', czyli tych zwykłych TDi można lać opał i nic sie nie będzie działo.
Tyle na temat opału """""


i naprawde w składzie nie posiadają żadnej różnicy poza brakiem parafiny (nie marznie jak zwykła na mrozie) oraz kolorem. Mam kumpla który na silniku 1.6 z turbiną (golf II) zrobił na opale ponad 300kkm.
wie może ktoś jak to sie ma do TDI w naszych autach powyżej 2000r (i tych po chiptuningu)? Wiem także że silnik citroena 1.9 tdi z 98r daje sobie świetnie rade ;)  Czekam na odpowiedzi fachowców naszego forum. POZDRAWIAM


Golf IV TDI 110kM. ;)

Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Kwietnia, 2007, 22:47:56 »
witam jak chcesz lać opał to na bak czyli z 70 litrów ty tam masz leć 1 litr mixolu. nic mu nie bedzie. Wiele ludzi jeździ na opale i się nic nie dzieje :) nawet z doświadczenia wiem że lepiej mi idzie moj 1,6 TD :) TDI też bedzie chodzilo ... na stacjach lejemy tez byle gówno i chodzi nam :)

Offline lemon

Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Kwietnia, 2007, 00:58:04 »
No to panowie lejmy opal do TDI!!! Tylko ciekawe gdzie go w UK znajde:) ???
Passat 3BG SE AWX Variant
Olej:bedzie Motul Specific 505.01

Passat B5 SE AFN
Olej: był Liqui Moly 10W40 Mos2 jest Motul 6100

Xsara II VTR 1.6 16V
Olej: Motul 8100

Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Kwietnia, 2007, 09:56:53 »
ja u siebie a audi mam pompowtryski bo to auto dosc młode i nie zalecał bym lac opału gdyż to uządzenie jest bardzo czułe na paliwo i bardzo drogie jeden mnie kosztował 2,5 tys wiec nie warto oszczedzac i ryzykowac (a może sie uda)Pozdrawiam

Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Maja, 2007, 00:28:50 »
Ja mam AFN'a i leje czerwone szaleństwo :) nic sie nie dzieje złego. Zrobiłem już na tym ponad 40 000 km.

Bardzo prosty rachunek

przy spalaniu 5 litrów na 100km, cenie 2,40 za litr i przebiegu 40 tkm =  4 800 złotych
a na dieslu przy cenie 3,80 = 7 600 złotych
jestem do przodu 2800 złotych (przy takich cenach opału i ropy)

nawet jak mi sie w tej chwili cos wysypie to i tak zostanie mi spora część tych pieniędzy.
Narazie nie zapeszając nic się nie dzieje i myśle że dziać sie nie będzie. 

W przypadku nowych i drogich (jezeli chodzi o części) autek długo bym się zastanawiał czy zalać opelaniezne.
Znając mnie to pewnie i tak bym ją zalał :)

Pozdrowienia 
------ Seat Toledo 1,9 TDI ------
-----------  110 KM  ------------
--------- PoZdRaWiAm  ---------

Offline Marco

  • ***
  • 259
  • Golf III TDI 1Z
Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Maja, 2007, 01:04:33 »
Cytuj
Ja mam AFN'a i leje czerwone szaleństwo  nic sie nie dzieje złego. Zrobiłem już na tym ponad 40 000 km.


Któregoś pięknego dnia pompa powie pa pa. No i pozostała część dnia nie bedzie juz taka piekna....(oczywiście obym sie mylil!!) Lejesz troche mixsolu ???
GOLF III TDI 1Z

Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Maja, 2007, 12:12:45 »
Żeby było weselej: ostatnio słyszałem niezależnie od siebie dwie opinie (technolodzy z rafinerii, nieważne jakiej) że prócz barwnika (nieszkodliwy dla silnika) opał jest nawet czystszy od oleju napędowego. Prócz tego - na stacjach nie rozcieńczają opału. Ciekawe, nieprawdaż?

Pozdrawiam!
K.

Offline Moretti

  • ****
  • 390
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Maja, 2007, 13:10:21 »
...ja nie pije ,ale bylem w fabryce WYSKI (chyba tak sie pisze ) ...wszystkie wychodza z tej samej beczki i tylko kolor zmieniaja . Cena wiec moze zalezec od ilosci brazowego barwnika i naklejki na butelce . Roznicam moze byc nawet do 200%. Jak mowilem nie pije i nie znam sie na tym ..ale podobnno po 1/2 litra(na twarz  ) nawet benzyna 98ON zaczyna miec dobry  smak  ;D....
   PS:z paliwem moze byc podobnie............. i jest

Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Maja, 2007, 13:26:59 »
Hmm? Czy ja wiem ;)

Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Maja, 2007, 16:09:28 »


Któregoś pięknego dnia pompa powie pa pa. No i pozostała część dnia nie bedzie juz taka piekna....(oczywiście obym sie mylil!!) Lejesz troche mixsolu ???

Pociskałeś kiedyś na komarku? Rozkręcałeś kiedys silnik w takim? Co znajdowało sie na tłoku i cylindrze?
Było tam pełno nagaru. Skąd ten nagar? z MIXOLU!!!
Nie dolewam nic do opalenizny.

Prawda o pompach jest taka:
Jak sie na początku nie ukręci to będzie działać cały czas.

Kolega (to on mnie namowil do opału) ciśnie na czerwonce już ponad 250 tkm - auto ma zrobione ok 350 tkm, nie dolewa do zbiornika.
Ostatnio wypierdziało mu uszczelke pod głowicą - więc rozkręcił wszystko z jakimś tam "szpecomagikiem" :)
Ten "szpecomechanik" stwierdził że silnik właściwie nie wygląda na jakoś strasznie katowany - nic nie wybiegało ponad norme zużycia silnika przy takim przebiegu. Po skręceniu wszystkiego razem sprawdzali sprężanie - wszystko w normie.

Wszystko zależy od tego gdzie ten opał się kupuje i od kogo, jak się go przetrzymuje i gdzie.
Opał ma być pewny, czysty, nie "zakrapiany" jakimis cholerstwami - dokładnie tak samo jak z ropą.

Ja śmigam i będę śmigał na opale - jak ktoś nie chce, albo sie boi - jego sprawa.  :P

Pozdrowienia.
------ Seat Toledo 1,9 TDI ------
-----------  110 KM  ------------
--------- PoZdRaWiAm  ---------

Offline Moretti

  • ****
  • 390
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Maja, 2007, 23:03:20 »
....A Ruska ropa nie jest opalowa ..a kto odwazny i nalej jej do baka ? ;D Ja mysle ze sa paliwa opalowe ktore tylko sa opalem .  A to czy dane paliwo stanie sie  opalem czy nie zalezy tylko od podotku . Zrodla nie wazne , moze to byc wysokiej kalsy ropa tylko zabarwiona zeby policja jak zlapie mogla mandacik wlepic . Ale sa paliwa opalowe ktore nawet do pieca centralengo ogrzewani sie nie nadaje bo sie dysze zapychaja . Wniosek : mozna lac jak wiesz co lejesz , nie wazna nazwa komercyjna tylko sklad .

Offline malyy

Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Maja, 2007, 09:03:01 »
Broń Boże lać opał do TDI chyba że chcesz naprawiać lub wymieniać pompę wtryskową
1.ruski opał zawiera kwas siarkowy który to jest dodawany przez nich by zgubić barwę i poprostu zacieramy pompę i wymianka
2.nasz opał ma inną gęstość oraz linną liczbę cetanową w związku z tym rośnie ciśnienie na pompie polecą uszczelniacze pompy
Jak dobrze to przekalkulować to po prostu lepiej tankować na Shell lub innej stacji renomowanej bo to dużo lepiej się opłaca jak wynalazki.
Można lać olej rzepakowy i jest ekstra bo jezdziłem ale jest jeden problem jeśli długo zalega w zbiorniku narażasz się na to że będą Ci się rozwijać różne formy grzybów i zarośnie filtr a potem zbiornik heh serio:-)
Takwięc jeśli zamierzasz jechać bardzo daleko i szybko wrócić lej full rzepaku (o ile kupisz tanio w markecie )i wyjezdzij i zatankój normalnym ON .
Co zaś się tyczy gadania ludzi że i tak chrzczą na stacjach opałem itd ,a kto normalny i zdrowy psychicznie będzie tankował na wiejskich cepach??? tylko dobre staje paliw przecież i tak przeważnie robi się 1000 km na jednym baku .Pozatym starajcie się tankować do pełna ponieważ takie dotankowywania po 10 -15 litrów na pusty bak powoduje że powstaje punkt rosy na wskutek wolnej przestrzeni w baku i różnicy temperatury zewnętrznej i mamy wodę w układzie paliwowym:)
Liczę że przekonałem Cię byś nie skazywał swojego ulubieńca na męki a kieszeni na ubytki:D:D:D

Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Maja, 2007, 14:26:53 »
TZN  WIEM żE KOLEDZY LEJA OPAł DO WIELU AUT I CHODZI B. DOBRZE :) ALE DO TDI TO JUZ SAM NIE WIEM. DO TD JEST INACZEJ A DO ZWYKLEGO DIESLA TO OPAł TO RARYTAS :) HM ALE WIEM żE LEJA CHłOPAKI I CHODZI ZAJEFANIE DOBRZE ;)

Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Maja, 2007, 19:50:04 »
Policja za to kosi czy nie kosi ? Różne słuchy chodzą, w zależności od regionu.
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Offline dssn

  • *****
  • 559
    • http://www.terpior.prv.pl
Odp: OPAŁ DO TDI?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Maja, 2007, 20:02:33 »
jazda na oleju opałowym jest w polsce ZABRONIONA pod kara pozbawienia wolnosci do lat wielu :)
a pozatym nie wolno jezdzic na opale dlatego ze sie silnik psoje a nie dlatego ze sa mniejsze wplywy z tytulu akcyzy ;P hehe he...
O