TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

wymiana Płynu hamulcowego

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline And280

  • ****
  • 360
wymiana Płynu hamulcowego
« dnia: 18 Maja, 2007, 11:27:35 »
mam zamiar wymienic plyn hamulcowy i zastanawaim sie czy mozna wykonac to w pospolity sposob znaczy sie wyciagnac stary plyn ze zbiorniczka i wlac nowy a nastepnie pompowac az z przewodow zacznie wyplywac swierzy plyn?? niestety w mojewj okolicy nikt nie posiada maszyny ktora zrobi to pod cisnieniem. i teraz moje pytanko mam abs i sprzeglo rowniez hydrauliczne czy wystarczy ze bede pompowal tylko pedalem hamucla i wypompuje caly stary plyn czy musze rowniez podobnie zrobic ze sprzeglem aby z niego rowniz wylecial nowy plyn??


Nastepny tolek teraz 1M ASV

Offline CrashGT

  • **
  • 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • VW Bora 1.9 TDI PD 130
Odp: wymiana Płynu hamulcowego
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Maja, 2007, 13:18:50 »
Wymiana płynu hamulcowego jest prostą czynnością. Wystarczy tylko zestaw podstawowych narzędzi i podstawki pod samochód, gdyż trzeba odkręcić wszystkie koła. Do wymiany płynu potrzebne są dwie osoby. Jedna siedzi w kabinie i naciska cyklicznie pedał hamulca, natomiast druga odkręca i zakręca odpowietrznik przy zacisku hamulcowym.

Pompowanie płynu przeprowadza się do momentu aż będzie wypływał czysty płyn. Aby nie narozlewać płynu najlepiej na odpowietrznik założyć przezroczysty gumowy przewód. Operację powtarzamy kolejno dla każdego koła. Oczywiście co pewien czas uzupełniamy płyn w zbiorniczku, aby nie zapowietrzyć układu. Nie ma potrzeby najpierw spuszczać cały płyn, a następnie dopiero wtedy napełniać nowym i odpowietrzać układ.

Przy okazji wymiany płynu hamulcowego warto również wymienić płyn w układzie sterowania sprzęgła. Jest taki sam jak w hamulcach i również się starzeje.

Przed wlaniem płynu trzeba upewnić się jaki rodzaj jest w naszym aucie, gdyż nie wolno mieszać różnych płynów (R3 z DOT-4). Na szczęście w zdecydowanej większości samochodów jest płyn DOT-4 więc możliwość pomyłki jest mocno ograniczona.
« Ostatnia zmiana: 18 Maja, 2007, 13:23:36 wysłana przez CrashGT »

Offline And280

  • ****
  • 360
Odp: wymiana Płynu hamulcowego
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Maja, 2007, 22:28:13 »
u mnie wlasnie jest hydrauliczne i jest sterowane plynem hamulcowym i dlatego tz pytalem sie czy trzeba pompowac pedal sprzegla zeby wylal sie stary plyn czy stanie sie to podczas wypompowania plynu za pomoca hamulca.
Nastepny tolek teraz 1M ASV

Offline CrashGT

  • **
  • 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • VW Bora 1.9 TDI PD 130
Odp: wymiana Płynu hamulcowego
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Maja, 2007, 09:55:01 »
musisz pompowac pedalem sprzegla...

Offline Moretti

  • ****
  • 390
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymiana Płynu hamulcowego
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Maja, 2007, 11:26:25 »
And280 ..a jaki samochod masz ? Sa takie w ktrorych sie nie  wymienia plynu w sprzegle(ROVER) .Systemy wymiany pod cisnieniem i pompujac pedalem to tylko po to zeby przyspieszyc proces .Najbezpieczniej poodkrecac odpowietrzniki,dac pracowac grawitacji i nie pozwolic tylko zeby zbiornik zostal bez plynu . Moje zdnie jest takie :hamulce  to nie CD ,ani galka od biegow zeby w niedziele z nudow grzebac z sasiadem .To element bezpiecznstwa .Jesli nie jestes pewny lub nie wiesz jak to zrobic ...NIE DOTYKAJ !!!

Offline And280

  • ****
  • 360
Odp: wymiana Płynu hamulcowego
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Maja, 2007, 12:20:16 »
autko ze stajni vw seat toledo a co do hamulcow tyo wiem jak to sie robi :) ino pytam sie czy w sprzegle tez trzeba zrobic migracje plynow:) a ze teraz juz wiem to sobie wymienie bo przy bardziej wilgotnych dniach czuc ze hamulce inaczej hamuja i widocznie juz troche wody w plynie siedzi
Nastepny tolek teraz 1M ASV

Offline Moretti

  • ****
  • 390
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymiana Płynu hamulcowego
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maja, 2007, 12:34:27 »
Wiec odkrec odpowietrznik po jednym ,sam plyn splynie i dolewaj nowy zeby powietrza nie zlapalo .W silowniku sprzegla tez.

Offline malyy

Odp: wymiana Płynu hamulcowego
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maja, 2007, 11:34:32 »
Pewnie to żadna rada ale jeśli tego nie robiłeś to lepiej nie rób ponieważ układ hamulcowy to ważna sprawa bezpieczeństwa.
Jedz do mechaniora i przyjżyj się pierwszy raz jak on to robi ;-)