TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Biały dym z rury wydechowej

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Biały dym z rury wydechowej
« dnia: 08 Października, 2007, 11:41:18 »
Witam
Fiat Marea 1.9TD 100KM. Mam poważny problem. Po spawaniu miski olejowej mechanik nalał za dużo oleju. Dużo ponad max. Przejechałem tak może kilkanaście km. Potem olej został spuszczony do normalnego poziomu. Od dnia naprawy miski z rury wydobywają się kłęby białego dymu i to dużo. Dymienie jest niezależne od tmp. silnika i otoczenia. Kłęby nie wydobywają się non stop. Pow 40km/h dymienie zanika. Nigdy nie ma go przy dużych prędkościach. Najczęściej dymi (ale nie zawsze) przy staniu na skrzyżowaniu, przy odpalaniu i przy prędk do 40km/h. Dodam, że:
- przed naprawą miski auto nigdy nie dymiło, dym nie jest jakoś specjalnie duszący.
- auto ma przyspieszenie i jechałem nim nawet 140km/h,
- nie zmniejsza się poziom oleju silnikowego ani płynu w chłodnicy,
- zacząłem słyszeć świst turbiny jak czasami depnę (auto z niedoborem oleju przejechało ok. 40km ale jak dostał się do mechanika to olej był jeszcze na koniuszku bagnetu),
- filtr paliwa i powietrza, świece żarowe były wymieniane krótko przed pęknięciem miski,
- wymieniane były końcówki wtryskiwaczy w innym warsztacie bo myślałem, że z tego powodu dymi. Dodam, że oryginalne Lucas RDN0SDC6897 zamieniłem na tańsze Firad AN 0SDC6897. Mimo to stare czy nowe końcówki dymi tak samo. Stare i tak były zepsute. Nie widać żadnej odczuwalnej różnicy w jeździe po ich wymianie,
- przy wymianie końcówek zmierzono ciśnienie w cylindrach było 30-31 bar (po naprawie miski),
- w chwili gdy auto stoi i zaczyna dymic do obroty silnika zaczynają minimalnie falować. Raczej spadają poniżej 900/min. Jak depnę to zaczyna dymic więcej.
- przejechałem od naprawy miski ok. 500km
Tak myślę, że to dymienie nie może być przyczyną wcześniejszego nadmiaru oleju silnikowego, który dostał się w miejsca gdzie go nie powinno być. Bo przecież musiałby dymic non stop żeby spalic te resztki.
Proszę o poradę co może być tego przyczyną. Oczekuję tylko fachowych porad a nie porad kursantów typu:
- wybierają Papieża,
- że zatankowałeś złe paliwo,
- zmień filtry.
Napisałem na tym forum, ponieważ myślę, że są tu jacyś specjaliści od diesla.



Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Odp: Biały dym z rury wydechowej
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Października, 2007, 13:52:08 »
Z powodu niskiego stanu oleju przytarło trochę silnik i pierścienie "olejowe" nie funkcjonują już poprawnie. Dolałeś do odpowiedniego stanu i wreszcie oleju dostaje tam na tyle, że pierścienie mogą pochwalić się brakiem szczelności i słabym zgarnianiem. Kompresja będzie normalna, utrata oleju bardzo niewielka.

Trochę to wróżenie z fusów, więc wróżę.
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Offline pagori

  • ***
  • 273
  • Płeć: Mężczyzna
  • było 137 KM , 340 Nm
Odp: Biały dym z rury wydechowej
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Października, 2007, 17:00:42 »
A olej w katalizatorze ? Mógłby dawać podobne objawy .
Złodziejowi golfa wielki sisior w pupe !

Offline Moretti

  • ****
  • 390
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Biały dym z rury wydechowej
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Października, 2007, 17:43:35 »
A co by mial robic ten olej w katalizatorze ? Sama awaria to prawdopodobnie olej w ukladzie wydechowym i do tego nie spalony . Wiec musi sie tam dostawac albo z turbiny , z prowadnic zaworow wydechowych lub z miski olejowej przez ODME ,EGR i do wydechu . Ja bym zaczal o prostych spraw . Sprawdz  filtr na odmie .Moze nadmiar oleju zapchal go.

Odp: Biały dym z rury wydechowej
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Października, 2007, 12:57:36 »
Jak dymił tak dymi dalej. Oleju ani płynu nie ubywa. Rano jest problem z uruchomieniem jakby się dusił i tumany dymu. Przewód powietrza przed turbiną był pęknięty to nadmiar oleju mógł nim uciec. Załatałem i nic się nie zmieniło (przewody powietrza nie były mocno uwalone olejem a odma drożna) . Gdyby ten olej gdzieś jeszcze zalegał to musiałby dymic przy większych prędkościach i przy ciepłym silniku jeszcze bardziej. A on tylko dymi do ok 45km/h. Chyba pojadę do speców od deasli bo nic już nie wymyślę.

Odp: Biały dym z rury wydechowej
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Listopada, 2007, 13:56:50 »
Już wszystko wiadomo. Przyczyną dymienia był uszkodzony elektrozawór na pompie paliwowej. Już nie dymi. Słyszalne świsty to spaliny przy kolektorze wylotowym spalin.

Odp: Biały dym z rury wydechowej
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Listopada, 2007, 14:00:03 »
sprostowanie - nie na paliwowej tylko wtryskowej