TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Podnoszenie mocy (chip) a sprawa rozrządu

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Podnoszenie mocy (chip) a sprawa rozrządu
« dnia: 13 Października, 2007, 19:43:08 »
Witam serdecznie,
mam w planie podniesienie mocy mojego 90konnego tdi'ka (ALH) ale zastanawiam się czy nie trzeba jakiegoś mocniejszego rozrządu wstawić? Bo chyba Pan w sklepie motoryzacyjnym dobrał go do odpowiedniej mocy i modelu silnika, a jak moc zwiększe do np 115KM to nie poleci mi ten rozrząd?



Offline Moretti

  • ****
  • 390
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podnoszenie mocy (chip) a sprawa rozrządu
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Października, 2007, 19:54:13 »
Silnik 110 KM ma dokladnie ten sam pasek i lozyska wiec chyba to wystarzczy zeby spac spokojnie  ;D

Offline tolek

  • ****
  • 357
  • Płeć: Mężczyzna
  • G3 1,9 AFN virus
Odp: Podnoszenie mocy (chip) a sprawa rozrządu
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Października, 2007, 02:25:48 »
...no ale zwiekszenie mocy i momentu silnika poprzez np. chiptuning, niezwieksza sił działających na pasek rozrządu czy rolki i napinacze...
inaczej być może przy zamontowaniu jakiegoś sportowgo wałka z krzywkami o wiekszych kątach...
Nie bawisz sie, nie żyjesz.

Offline Moretti

  • ****
  • 390
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podnoszenie mocy (chip) a sprawa rozrządu
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Października, 2007, 10:53:21 »
Przyspieszenie na walku rozrzadu  wzrasta z przyspieszeniem silnika ale przy takich masach wirujacych nie sa to wielkie cyfry . Wieksze obciazenie pasak masz gdy przyspieszasz silnik na biegu jalowymm lub pomlisz sie z biegiem i wyhamujesz zbyt gwaltownie silnikiem.......a i  takie nagle zmiany predkosci dzielnie wytrzmuje pasek . Jest wyliczony z duzym nadmiarem i jesili nie zmieniasz sprezyn na zaworach,wielkosci zaworow ..itp  to wzrost mocy silnika nie ma wplywu na wzrost sily dzialajacej na pasek i napinacze przy stalych predkosciach obrotowych .Bezwladnosc i masy ukladu rozrzadu sa wykanczajace .Dlatego paski najczesciej pekaja przy zapalaniu lub gaszeniu silnika .

Offline rob555

  • *****
  • 578
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.tune-up.pl
Odp: Podnoszenie mocy (chip) a sprawa rozrządu
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Października, 2007, 11:20:08 »
O pasek sie nie martw. Mam ponad 2x tyle mocy zrobione w 110KM i jezdze na normalnym pasku. Ostatnio na mocno dokreconej III (ok 5300 obr) zamiast IV weszla II....
Dobrze ze mialem szelki zapiete bo rzucilo mnie mocno takie przeciazenia poszly. Pompa wtrywkowa sie rozwalila....ale pasek wytzymal.
hybrydowe turbiny, wtryski, chipy na ulice i do sportu
Hamownia podwoziowa inercyjna
Diagnostyka i serwis mechaniczny aut koncernu VAG
www.tune-up.pl - Tuning Gdansk

Odp: Podnoszenie mocy (chip) a sprawa rozrządu
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Października, 2007, 12:09:45 »
to dobrze wiedzieć :)
jeszcze pytanie troszke z poza tematu: ile płaciliście za robociznę: wymiana paska rozrządu rolek i przy okazji klinowego?
We wrocku rozpiętość cen jest straszna: RS Serwis: 400zl, Serwis GRUPY VW: 250, Mechanik od różnych samochodów wystawiający FV pod Wrocem: 100zl.
Powiem szczerze, że najbardziej pasował by mi ten za 100 :)) ale nie znam kolesia znajomy tylko polecał :)

Offline Moretti

  • ****
  • 390
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Podnoszenie mocy (chip) a sprawa rozrządu
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Października, 2007, 12:26:31 »
Tu piszacy ... dzielimy sie na tych co daja  za wymiane i tych co biora za wymiane paskow   ;D ;D ;D....Ja biore  ;) A wszyscy  wymieniamy sie wiedza i doswiadczeniem .