TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

skutki usunięcie katalizatora...

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tolek

  • ****
  • 357
  • Płeć: Mężczyzna
  • G3 1,9 AFN virus
skutki usunięcie katalizatora...
« dnia: 17 Lutego, 2008, 22:13:05 »
temat podobny jak w sąsiednim wątku z renówką...
chciałbym usunąć katalizator w moim tdiku.
auto ma na liczniku ponad 160 tysiecy na kołach pewnie grubo ponad 200...
i jakie są skutki korzystne i nie korzystne takiego zabiegu...??
konkretnie: dżwięk, drgania, żywotność turbiny, moc...szczególnie że planowany chiptuning...
 


Nie bawisz sie, nie żyjesz.

Odp: skutki usunięcie katalizatora...
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Lutego, 2008, 23:12:21 »
podziele się swoją skromną wiedzą, może się przyda :)

jeśli wywalisz tylko kata a zostawisz pozostałe tłumiki to kryzysu dzwiękowego nei będzei, bo pozostałe tłumiki wytłumią dzwięk.
wycięcie katalizatora może też odciążyć turbinke , tylko nie wiem jak to wygląda w chwili kiedy reszta wydechu zostaje...
drgań chyba żadnych nie będize, bo i skąd - jedyne co mi przychodzi na myśl to ewentualnie źle wspawany wydech.
co do samej mocy to nie przybędize jej tylko od tego, niestety :D
najpoważniejszą konsekwencją będzie problem z badaniem technicznym chyba, żę "wybebeszysz" kata i wspawasz tam rure.

natomiast, jeśli przez usunięcie katalizatora rozumiesz zrobienie całęgo przelotowego wydechu, to dzwięk możę być uciążliwy, co do drgań to jak wyżej, moc - patrz wyżej, tylko przy takim zabiegu pamiętaj aby odpowiednio dobrać średnice rury - za duża średnica odprężyć możę silnik i wtedy lypa, panie, lypa :(

żywotność turbinki od tego usunięcia katalizatora raczej się nie skróci.

Offline Moretti

  • ****
  • 390
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: skutki usunięcie katalizatora...
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Lutego, 2008, 23:35:44 »
Ja czasem usuwam katalizator bo zaczyna brzeczec .W krajach gdzie przstrzega sie norm zanieczyszczen po przegladzie technicznym stwierdza ze twoje auta nie miesci sie w jakims tam przedziale i zaczniesz placic  wiekszy podatek . Polski jeszcze to nie dotyczy . Zauwazylem tez  ,ze  samochod  bez katalizatora ,jak zostawisz go  na wolnych obrotach tak z 20 minut to zaczyna lekko dymic ....z katalizatorem tego nie robi . W wielu autach jest nawet kilka kataliatorow . Jeszcz nie mialem okazji wywalic wszystkich ...jak kiedys to zrobie , to napisze "co w tlumiku slychac "

Offline Bryckas

  • *
  • 33
  • Płeć: Mężczyzna
  • MONDEO KOMBI '95 1.8TDi
Odp: skutki usunięcie katalizatora...
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lutego, 2008, 19:20:51 »
Ostatnio właśnie wyciąłem katalizator i.....nic... Nie zauważyłem jakichś szczególnych zmian w charakterystyce pracy silnika, mocy czy głośności... A zrobiłem to, bo jak byłem na kompie w związku z przeładowaniami turbiny Pan mechanik gorąco mi to polecał i zachwalał. Jednym słowem zmian raczej nie ma, katalizatora też nie, ale za to zostało 130 zł. Za kat. ,rzecz jasna.
Przebieg 203t.km.podobno...
Był VW, teraz Ford...

Odp: skutki usunięcie katalizatora...
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lutego, 2008, 19:36:54 »
tylko jeśli nie masz nic zamiast kata (masz tylko rurke) to na przeglądize mogą być problemy, pozatym jeśli został środkowy, końcowy to raczej głośność się nie zmieni bo ma co tłumić, nom i nie zapominajmy, że turbawka to też tłumik :)

Offline pagori

  • ***
  • 273
  • Płeć: Mężczyzna
  • było 137 KM , 340 Nm
Odp: skutki usunięcie katalizatora...
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lutego, 2008, 19:49:29 »
Usuniecie katalizatora to prosta rzecz , w środek wystarczy tylko rurę wstawić , bez rurki w środku jest taki dziwny rezonans , pozatym po wywaleniu kata szybciej lecą tłumiki
Złodziejowi golfa wielki sisior w pupe !

Odp: skutki usunięcie katalizatora...
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Marca, 2008, 15:32:49 »
Ja mam AFN w Passacie 98r
 Katalizator jest krótki i solidny. Wystarczy wydłubac srodek przez końcówki.Nie trzeba nic przecinać ani wstawiać jakiś rurek.Zmian w głośności czy dodatkowych wigracji nie odczuwam.

Odp: skutki usunięcie katalizatora...
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Marca, 2008, 17:47:46 »
Usuniecie katalizatora to prosta rzecz , w środek wystarczy tylko rurę wstawić , bez rurki w środku jest taki dziwny rezonans , pozatym po wywaleniu kata szybciej lecą tłumiki

szybciej leca bo reduktor katalityczny jest po to zeby wszystkie najbardziej szkodliwe skladniki spalin NOx HC utlenic zamienic na tlen azot a tak wszystko przedostaje sie do dalszych tmumikow i dlatego koncza swoj zywot szybciej