TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Nie wiesz jaki olej lac do silnika? Przeczytaj to

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lemon

• **
  • 103
Nie wiesz jaki olej lac do silnika? Przeczytaj to
« dnia: 06 Marzec, 2008, 13:52:45 »
Link pochodzi co prawda ze strony klubowej citroena ale zawiera cenne info na temat olejow i ich wlasciwosci. Dodam ze odpowiedzi na nurtujae pytanie jaki olej udziela fachowiec z branzy olejowej Piotr Pyrka.

http://www.klub.citroen.triger.com.pl/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=3570&viewmode=flat&order=&type=&mode=0&start=0

Na tym forum tdi bylo juz duzo o olejach ale mysle ze wiekszosc z nas byla w lekkim bledzie odnosnie olejow syntetycznych polsyntetycznych czy mineralnych.

Pozdrawiam

Passat 3BG SE AWX Variant
Olej:bedzie Motul Specific 505.01

Passat B5 SE AFN
Olej: był Liqui Moly 10W40 Mos2 jest Motul 6100

Xsara II VTR 1.6 16V
Olej: Motul 8100

Odp: Nie wiesz jaki olej lac do silnika? Przeczytaj to
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Marzec, 2008, 21:12:09 »
czyli co?
Mam lać oleje castrol bo te sa najlepsze? Koles jest reklamówką castrola jak dla mnie nikim więcej, na pewno nie specjalistą.
Krytykuje, wypowiada sie a tak naprawde wiedze to on moze ma ale na temat reklamy.
Na roznych forach oleje castrola sa krytykowane, na tym co podałeś "wodzirej" uwaza za jedyne słuszne. Nic z jego wypowiedzi ciekawego sie nie dowiedziałem.
Skąd koleś może wiedzieć ze  olej elf jest gorszy od oleju castrol?  A olej shell jest gorszy od lotosa?
Przepraszam ale trzeba było by zrobić ścisłe labolatoryjne testy aby stwierdzić który olej jest lepszy a który gorszy.
Kolejna sprawa co z aprobatą np VW 505.00 dla oleju Lotos? czym taki lotos za 80zl 4l rózni się od Shell za 170zl? z taką samą klasyfikacją (aprobatą)? Jak dla mnie niczym.
Dla czego? Otóż aby olej dostał aprobatę producenta musi spełnić szereg testów jeśli je przejdzie jest  przyznawana np klasyfikacja 505.00, 505.01, 506.00, 507.00 skoro olej shell i olej lotos ma taki samą klasyfikację tz ze jeden od drugiego jest gorszy? Na jednym silnik będzie pracował dobrze a na innym zle? I taki VW ma się na to zgodzić? BARDZO BARDZO w to wątpie.
Dla mnie róznica w cenie polega na tym, ze LOTOS jest polskim olejem a Shell jest olejem zagranicznym. W Shellu placisz za reklame, markę, i za koszty logistyczne (sprowadzenie do Polski teraz juz praktycznie nie bo w polsce jest wiekszosc rozlewana).
To jest tak samo jak z paliwami.
Tankujemy na orlenie, lotosie, neste, shellu, bp.
co się okazuje? wszystkie paliwa są z POLSKI czyli albo z  lotosa albo z orlenu. Takiego lotosa tankujemy np na stacjach neste i shell a placimy + 50gr. różnicy, której tak naprawdę nie widać.
Takie jest moje zdanie na temat tych olejów. Kiedys jeszcze brałem te topowe marki ale do auta 8mio letniego po co mam lać tego mobila czy shella za 170zl skoro nie widać róznicy. Po co się pogrążać w koszty. Jak Stać kogoś na nowe auto to olej ma z aso, albo kupuje sobie coś znanego, mobila itd. ale dla auta po przejsciach nie ma juz to znaczenia czy dostanie olej za  80 czy 170zl.
Poza tym ja uwazam ze i tak róznicy nie ma.
Podam inny przykład:
idzcie do tesco i kupcie kukurydze konserwową.
jedną  bonduelle za ok 4,66
drugą firmy ECO+ za 2,15.
otwórzcie i co widzicie?
tak! obie mają ten sam kolor, są żółte :) obie smakują tak samo, obie są dobre, obie mają środki konserwujące, po obu się dobrze czujemy. Różnica tkwi w braku reklamy ECO+, oraz  w tańszym opakowaniu.
Inny przykład ciastka delicje a ciastka dessima.
poza opakowaniem większych różnic nie ma.
Podaje takie smieszne przykłady bo chyba tak najprościej jest poznać różnicę.
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec, 2008, 21:20:10 wysłana przez Nessay »

Offline lemon

• **
  • 103
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Marzec, 2008, 11:12:32 »
Nessey milo jest poznac twoje zdanie na temat olejow i Piotra Pyrki bo chyba o nim pisales majac na mysli castrola. Wiesz co jesli mozesz to przeczytaj te 14 stron jeszcze raz prosze.

Passat B5 SE AFN

Xsara II VTR 1.6 16V

Offline lemon

• **
  • 103
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Marzec, 2008, 12:27:15 »
Piotrek dobrze prawi - dac mu wodki.

Ps. co do olejow to mozna probowac na nich nie jezdzic bo istnieje cudowny srodek o nazwie ceramix lub cos o tym sensie  ;)

Dla mnie najwazniejsze info z tych 14 stron jest takie -
1. jesli nie uzywales selektola w swoim silniku to nawet przy 200 czy 300 tys. po polsyntetyku mozesz uzyc pelny syntetyk (ktory nie zawiera estrow).
2. NIGDY do silnika TDI nie uzywaj minerala (bo zabije turbo).
3. silnik zuzywa sie co najmniej 2 razy szybciej jesli jest niedogrzany (temp. oleju jest nizsza niz 90 st.)
4. Zawsze mozesz uzywac olejow o lepszych paramertach niz zaleca produent np lezeli producent zaleca polsyntetyk to nie znaczy wcale ze nie mozn zalac silnika pelnym syntetykiem itp.

Passat B5 SE AFN

Xsara II VTR 1.6 16V

Offline Moretti

• 417
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Marzec, 2008, 12:46:17 »
Ja słyszałem nawet opinie dwóch fachowców ze  olej z tej samej beczki jest lepszy na dnie . Wiec lepiej zaczekać i brać olej jak już mało zostało w beczce .  ;D ;D ;D

Offline Piasek

• 1 479
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Marzec, 2008, 15:32:58 »
Myślę że podstawowy problem dzisiejszych olejów to pewna różnica w interpretacji terminu olej...
Dotychczas podstawową i główną funkcją oleju silnikowego było spełnianie funkcji przeciw-zużyciowej dla silnika, dzisiaj natomiast podstawowa jego funkcja to spełnianie coraz surowszych norm emisji spalin...
I myślę że producent o tym dobrze wie iż olej klasy 0W-30 czy 5W-30 (czyli o płunności zbliżonej do wody z kranu) zarzyna turbinę ale cóż to... ważne że dzięki niemu silnik spełnia wyższą normę i dzięki temu zaoszczędzi się na modernizacji silnika...
Jako przykładem posłużę się tu posiadanym Peugeotem 307 (2.0 HDI 16V z FAP) i zalecanym do niego olejem Total Ineo ECS 5W-30... Bodajrze jedyny olej na rynku spełniający normę A5/B5 i po co ?? Ano tylko po to aby wydłużyć działanie FAP`u (niska zawartość popiołów), zmniejszyć opory wewnętrzne silnika a co za tym idzie konsumpcję paliwa i w efekcie emisję spalin. Tylko po to aby silnik diesla spełniał normę Euro 5. Wszystko w imię ochrony środowiska...
Szkoda tylko że producent nie uwzględnił faktu stosowania tego oleju w fazie produkcji poszczególnych elementów składowych wspomnianego silnika i z jednej strony - owszem, zbudowął "ekologiczną" jednostkę napędową... z drugiej zaś strony, rzygającą i kapiącą olejem (bo silnik musiałby być chyba pospawany na łączeniach aby się nie pocił... choć to za delikatne określenie patrząc na mój silnik...)
Jednakże patrząc na szybkość z jaką idzie do przodu dzisiejsza motoryzacja, w sumie wisi mi to czy silnik przeleci 200 czy 300 tyś km bo podejrzewam ze i tak prędzej auto sprzedam niż ujrzę na wyświetlaczu kilometrów wspomniany wynik (biorąc pod uwagę fakt iż przez minione 4 lata auto zrobiło zaledwie 80 tyś km). Do tego nasze nieszczęsne polskie "dukty" sprawiają iż zużywa się nieporównywalnie szybciej niż zostało to obliczone przez "budowniczych" zatem 7-8 lat tłuczenia po Polsce to max ile wytrzyma przeciętne auto klasy średniej... Zatem co za różnica czy zaleje motor "polimerem" czy też "hydrokrakiem" - jeden i drugi termin to dla mnie abstrakcja. Ważne że zalany olej spełnia normy przewidziane przez producenta silnika (lub też jest do nich zbliżony - jak np obecnie znajdujący się w silniku Castrol 5W-30 Powerflow o którym to  (producencie) wspomniany w linku pan Piotr piał peany). Natomiast wracając do poruszonych w wątku olejów (tych dobrych i tych niedobrych), to np:
Scenic`iem - przez 7 lat przejechałem 170 tyś km (z salonu) na oleju ELF Syntese i pewnie jeździ dalej (a podobno to gówno - zarówno auto (moim zdaniem) jak i olej (zdaniem pana Piotra)
Poprzednim Caddym (AHU) przejechałem 370 tyś km na Lotosie mineralnym sprzedawałem miał 540 tyś km nawinięte na "wał korbowy" i cały czas sprawnie jeździł... a ten olej zdaniem wspomnianego pana Piotra "kompletnie nie nadaje się do silników turbo"
Obecny Caddy (ALH) firmówka od wyjazdu z salonu śmiga na Mobil 1 0W-40 a to w/g pana Piotra "iepski polimer z pierwszych lat produkcji olejów syntetycznych" nie bardzo nadający się do obecnych silników... Hmmm Auto przewaliło na nim blisko 270 tyś km i nic nie wskazuje na to aby silnik chylił się ku rychłemu "wystawieniu kopyta"
Natomiast prywatny ALH śmiga na "osławionym" przez pana Piotra Castrolu (5W-40 Magnatec Diesel) i ma zaledwie 122 tyś km przejechane... Jak przekręci 540 tyś km to wówczas podzielę się z wami opinią na temat "widziałem silnik po Castrolu"...
Zatem proponuję nie popadać w skrajności i nie dać się zwariować demagogom którzy próbują nam wcisnąć kita że jakiś olej zastąpi nam kapitalny remont silnika czy zdrowy rozsądek przy jego eksploatacji... bo te akurat warunki spełnia tylko jeden olej: ten w głowie...

« Odpowiedź #6 dnia: 07 Marzec, 2008, 15:58:28 »
tez jezdzilem na castrolu i kilka lat byl numerem 1 to chyba kazdy przyzna ale teraz hmmm slyszalem bardzo krytyczne glosy na ta marke i to z ust nie tylko mechanikow.teraz shell 5w-40.

Offline pagori

• 316
  • było 137 KM , 340 Nm
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Marzec, 2008, 18:53:44 »
Ja w benzynce lałem Mobila półsyntetyka , wcześniejszy właściciel lał do tego auta fullsyntetyka też Mobil - autko miało bardzo duży przebieg , grama oleju nie dolewałem. Teraz TDi też na mobilu eksploatuje . I nie wydaje mi sie by były jakieś różnice w pracy silnika jakbym wlał olej innej marki o podobnych parametrach . Słysze pochlebne opinie na temat Motula , ale wątpie by ktoś miał jakiekolwiek podstawy by go zachwalać , tak jak napisał "Piasek" 500 tys na danym oleju i wtedy można zaczynać rozmowe .
Złodziejowi golfa wielki sisior w pupe !

Offline fkubulek

• *
  • 6
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Kwiecień, 2008, 17:25:35 »
Witam!
Podpowiedzcie proszę, oświećcie mnie.
Mam silnik ALH 90KM TDI (w Leonie)
Mój mechanior kazał kupić Castrola Magnateca 5W40 (nie diesel) twierdząc, że to to samo i......... zalał mi nim silnik.  Przejechałem 3tys.km i wydaje mi się, że głośniej pracuje.
Dotychczas zalewany był Castrol Magnatec Diesel 5W40.
Co zrobić? Wymienić na Diesel czy jeździć nadal aż do... wymiany?
fkubulek

Offline pagori

• 316
  • było 137 KM , 340 Nm
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Kwiecień, 2008, 20:22:17 »
dziwny mechanik ................................. olej należy stosować zgodnie z danymi jakie zaleca producent , najlepiej zadzwoń do serwisu i spytaj jaki olej leją do takiego silnika , nie ryzykowałbym jeżdzić na oleju innym lub takim który pan "Henio" powiedział że będzie dobry .
Złodziejowi golfa wielki sisior w pupe !

Offline Piasek

• 1 479
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Kwiecień, 2008, 20:49:42 »
Dobry jest - nie kombinuj...
(olej - nie pan Henio, Kazio czy jak mu tam)
 ;)

Offline fkubulek

• *
  • 6
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Kwiecień, 2008, 21:25:21 »
Dzięki za szybką odpowiedź. Sprawdziłem jaki ma być -VW 505.00, i Diesel, i do benzyny. Czyli mechanior miał rację. Jeszcze raz bardzo dziekuję!
fkubulek

Offline Piasek

• 1 479
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Kwiecień, 2008, 21:27:48 »
No i dobrze sprawdziłeś...
Dokładnie taki ma być <OK> ;)

Offline leoa4

• *
  • 1
  • A4 AFN 1996
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Kwiecień, 2008, 20:36:55 »
Witam, polecam przeczytac: http://www.p12.neostrada.pl/oleje.pdf artykuł nie najświeższy ale uważam że bardzo ciekawy ;)

Offline Piasek

• 1 479
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Sierpień, 2008, 12:24:17 »
Postanowiłem wrócić do tego tematu, po doświadczeniach olejowych zwiazanych z Mobilem na dystansie 280 tyś km i przestrzeni 6-ciu lat. Auto "testowe" to VW Caddy 1.9TDI ALH 90KM.
http://tdi.pl/component/option,com_smf/Itemid,5/topic,2831.msg16841/topicseen,1/#new

i z pełną odpowiedzialnością powtórzyć mogę to co napisałem w wątku powyżej

że Mobil 1 0W-40 to kicha dokumentna a cała jego niezwykłość zaczyna się i kończy na reklamie...

P.S. Respect dla p. Piotra - faktycznie ma rację iż "...Mobil 1 to kiepskiej jakości polimer nie nadający się do nowoczesnych silników..."

Zobaczymy jak będzie wyglądał po analogicznym dystansie drugi ALH eksploatowany cały czas na Castrol Magnatec Diesel 5W-40... (obecnie 137 tyś km)
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień, 2008, 13:59:44 wysłana przez Piasek »