TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« dnia: 29 Kwietnia, 2008, 10:20:23 »
Witam Wszystkich!
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem niestety laikiem jeśli chodzi o motoryzację i dlatego szukam fachowej porady:).
Sprawa ma się następująco:
Szukam taniego w użytkowaniu i możliwie bezawaryjnego samochodu za około 20.000 zł (może być więcej, jeśli coś by było tego warte). Alternatywnie też myślałem o nowym samochodzie za około 40.000 zł, jednak tej kwoty już za bardzo nie mógłbym przekroczyć, a niewiele się chyba w tej cenie dostanie.
Jeżdżę głównie po mieście w celach służbowych - około 300 km tygodniowo muszę się przemęczyć w korkach i dlatego potrzebny mi oszczędny silnik. Długie trasy robię z 2 razy w roku, ale zdarza się wtedy nawet ponad 1000 km na jeden raz. Poza tym jazda po mieście i w promieniu 100 km od niego. Tak czy tak rocznie nie robię więcej niż 20.000 km. Nie jest mi koniecznie potrzebny duży samochód, jednak na pewno musi to być 4/5 drzwiówka.
Zastanawiałem się np. nad Polo lub Corsą. Nie jestem też pewny czy w obecnej chwili i do takich przebiegów opłaca się brać diesla?
Chciałbym tym samochodem pojeździć w miarę bezproblemowo przynajmniej parę lat.
Na obecną chwilę jeżdżę 16 letnią polówką 1.0, która co prawda na razie spisuje się nie najgorzej, ale nie chciałbym wystawiać jej na próbę jeszcze przez zbyt długi czas;).
Będę wdzięczny za wszystkie porady od bardziej ode mnie zorientowanych w temacie:).



Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Kwietnia, 2008, 12:55:39 »
Audi A4 1.9 TDi
Audi A3 1.9 TDi
VW golf IV 1.9 TDi

Pozdr
TDI_quattro

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Kwietnia, 2008, 15:30:25 »
No przy takich przebiegach jakie Ty robisz, ja jednak proponowąłbym benzynkę...
Coś małego a jednocześnie mocnego - np Nissan Micra 1.0 lub Toyota Yaris 1.0... Obydwa auta mają moce ponad 60KM co wystarcza do sprawnego poruszania się po mieście a jednocześnie nie rujnują budżetu właściciela spalaniem (Yaris mieści się w 6-ciu litrach po mieście, w trasie poniżej 5-ciu - sam sprawdzałem). Kolega ma Micrę i w trasie w okolicach 4.6-4.7 na setkę wciąga... Jak C się uda jeszcze trafić na taka sztukę w gazie to juz w ogóle... choć LPG na krótkie dystansy w mieście nie polecam bo potrafi być uciążliwy, zwłaszcza zimą...
TDI...
W większości to duze pojemności (ok. 2 litrów) a co za tym idzie samo ubezpieczenie juz wysokie... Poza tym TDI (i pochodne) mają EGR`y, kierownice turbin i inne cuda, które nie bardzo lubią (i znoszą) jazdę na zimnym, w korkach itp... Zachrzania się to wszystko, przestaje funkcjonować jak należy i zaczyna się latanie po warsztatach "...żeby ktoś coś z tym zrobił..." a i nie licz na to ze TDI w mieście weźmie Ci mniej jak 6 litrów... Jednak TDI (i pochodne) żeby sprawnie funkconował musi być przegnany dobrze raz na jakiś czas w trasie - a Ty ich raczej nie robisz...
Biorąc pod uwagę same koszty zakupu auta z silnikiem diesla (jak i obecną cenę ON i jego tendencje wzrostowe) 40 tyś km przebiegu rocznie - to jest niezbędne minimum aby opłacało się utrzymywać diesla...

Offline mat11991

  • ****
  • 471
  • Płeć: Mężczyzna
  • Passat B6 - TDI 170 km BMR
Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Kwietnia, 2008, 16:03:04 »
kup alfę 156 2.4 jtd ;) zostanie jeszcze sporo kasy na części zamienne i serwis ;D ;D ale pewnie szybko się skończy ta kasa ;)
Passat B6 - TDI 170 km BMR

http://change.menelgame.pl/change_please/9727482/

"Don't Worry, Don't Cry, Take Extasy And Fly..."

"Defqon Festival 2009"

Offline pagori

  • ***
  • 273
  • Płeć: Mężczyzna
  • było 137 KM , 340 Nm
Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Kwietnia, 2008, 17:57:29 »
Stawiam na nowsze Polo - nie wierzę że z obecnego nie jesteś zadowolony , latałem polo 1.3 z 95 roku - auto nie do zaje...nia , Nowsze wersje z silnikami benzynowymia są ekonomiczne takie 1.4 spali ci w mieście 8 L w trasie poniżej 5,5 , miejsca nie jest za dużo ale napewno więcej niż w szesnastolatku .
Zobacz :
http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C4970198
Złodziejowi golfa wielki sisior w pupe !

Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Kwietnia, 2008, 19:59:57 »
witam. widzę niepochlebną opinię o CDI ? coś z nimi nie tak ? mój kumpel na takiego mietka 2.7 cdi 2000 r. się napalił. może mu odradzić? ja z kolei słyszałem że motory 2.9 td z mercedesa to badziew,te starsze 3.0 td były dużo lepsze ale sam doświadczenia z nimi nie miałem więc to tylko ze słyszenia  ;)

Offline mat11991

  • ****
  • 471
  • Płeć: Mężczyzna
  • Passat B6 - TDI 170 km BMR
Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Kwietnia, 2008, 20:55:48 »
no dokładnie taką polówką , z tym samym motorkiem jak pokazuje kolega pagori wyprowadzałem poślizgi na ręcznym przy 80 km/h na szutrze ;D ;D daje rade ;) ale problem tego silnika jest taki że poniżej 4500 obr.min. to wogóle nie jedzie  >:( troche irytujące...
Passat B6 - TDI 170 km BMR

http://change.menelgame.pl/change_please/9727482/

"Don't Worry, Don't Cry, Take Extasy And Fly..."

"Defqon Festival 2009"

Offline Marco

  • ***
  • 259
  • Golf III TDI 1Z
Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Kwietnia, 2008, 21:13:47 »
Cytuj
1.4 spali ci w mieście 8 L w trasie poniżej 5,5

Silniki benzynowe made by Volkswagen nigdy nie należały do zbytnio oszczędnych, raczej relatywnie oszczędnych. Takie polo w trasie spali ok 7 - 7,5 w polskich realiach, w mieście co najmniej 8,5 - 9
GOLF III TDI 1Z

Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Kwietnia, 2008, 21:47:02 »
Bardzo dziękuję za wszystkie porady - trochę się uczę przy okazji:).

Zdążyłem obejrzeć i trochę poczytać o Mercedesie E290 - co prawda tak duży samochód nie jest mi jeszcze w tej chwili potrzebny, ale aż kusi człowieka by go kupić;).
Prawie 10 litrów w mieście to też dość sporo, choć jeszcze nie tragicznie.
Naprawdę piękna maszyna i to wyposażenie...
Jeśli miałbym pewność, że trafi mi się bezawaryjny egzemplarz to pewnie bym dał się namówić;).

Właśnie najbardziej się rozbija wszystko o tą bezawaryjność. Ze względu na charakter mojej pracy (oprócz normalnego etatu robię sporo zleceń dodatkowych), jeśli nie mam samochodu przez tydzień, to przez ten tydzień nie dojeżdżam do klientów i tracę sporo pieniędzy.
Samochód, który co chwile trzeba serwisować kompletnie odpada, bo każda naprawa dałaby mi po kieszeni podwójnie - raz koszt naprawy, dwa utracone zarobki.

A co do polówki to też o tym myślałem. Jak już pisałem na moją nie mogę narzekać, szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę jej wiek. W tej chwili w mieście spala 7,5 do 8 litrów - trochę więcej przy mrozach.
Problem w tym, że słyszałem (może nie słusznie?), że nowe polówki nie są tak niezawodne jak te z początku lat 90-tych...

Yarisem nawet miałem okazję odbyć jazdę próbną niedawno i na papierze samochód ma wszystko, czego mi trzeba, ale... No właśnie, trochę dziwnie się w nim siedzi, może to kwestia przyzwyczajenia, ale widoczność gorsza niż w mojej polówce i przyspieszenie mimo wszystko chyba też (albo porównywalne)... Mimo katalogowego spalania w granicach 6,5 litra w mieście komputer tego, którym jechałem pokazywał średnio blisko 8.
Być może musiałbym się do niego po prostu przekonać, ale pierwszymi wrażeniami z jazdy mnie nie powalił:).

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Kwietnia, 2008, 10:14:19 »
Mimo katalogowego spalania w granicach 6,5 litra w mieście komputer tego, którym jechałem pokazywał średnio blisko 8.
Być może musiałbym się do niego po prostu przekonać, ale pierwszymi wrażeniami z jazdy mnie nie powalił:).

No jeżeli na kazdym biegu piłowałeś do 4-5 tyś obr to się nie dziwię... Znajdź mi taki silnik, który mniej weźmie... Ja uzyskałem takie spalanie przy normalnej eksploatacji (do 3 tyś obr) i "nieudowadnianiu" nikomu, kto pierwszy odejdzie z pod świateł i stanie "dęba" przed kolejnymi....

Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Kwietnia, 2008, 10:39:07 »
Ja tym Yarisem przejechałem tylko z 10 km i nie katowałem go zbyt mocno - choć nie wiem co z nim robili inni przede mną...
Pewnie masz rację, że przy spokojnej jeździe (i dobrym wyczuciu samochodu) weźmie tyle ile piszesz.
Chodziło mi tylko o wrażenia z jazdy próbnej.

Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Kwietnia, 2008, 13:14:18 »
Trzeba tylko przy zakupie zabrac fachowca od automatow jezeli by ci pasowal automat, automaty w mercedesie sa nie do zajechania pod warunkiem prawidlowej eksploatacji.

Zatem pytanie do Ciebie: czy proponowałeś automat, bo taki wolisz, czy dlatego, że manualna jest w tym modelu bardziej awaryjna?
Samochód jakby nie patrzeć jest piękny i cenowo rzeczywiście nie jest tak strasznie (biorąc pod uwagę wyposażenie) - za 7000 Euro jak widzę są 10 latki z przebiegiem poniżej 200k.
Pytanie tylko, czy faktycznie nadaje się do tego by robić nim 80% przebiegu w mieście...?

Offline pagori

  • ***
  • 273
  • Płeć: Mężczyzna
  • było 137 KM , 340 Nm
Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Kwietnia, 2008, 21:50:48 »
Silniki benzynowe made by Volkswagen nigdy nie należały do zbytnio oszczędnych, raczej relatywnie oszczędnych. Takie polo w trasie spali ok 7 - 7,5 w polskich realiach, w mieście co najmniej 8,5 - 9

Marco nie wiesz co piszesz , silniki VW benzyniaki biją na głowę każdy inny ze względu właśnie na spalanie i elastyczność

no dokładnie taką polówką , z tym samym motorkiem jak pokazuje kolega pagori wyprowadzałem poślizgi na ręcznym przy 80 km/h na szutrze ;D ;D daje rade ;) ale problem tego silnika jest taki że poniżej 4500 obr.min. to wogóle nie jedzie  >:( troche irytujące...

Mat porównaj sobie z oplem 1.4 i chociażby fordem 1,4 - WV bije wszystkisz właśnie ze względu na elastyczność i przyspieszenie mimo najsłabszej mocy  ;)

Złodziejowi golfa wielki sisior w pupe !

Offline tolek

  • ****
  • 357
  • Płeć: Mężczyzna
  • G3 1,9 AFN virus
Odp: Proszę o poradę: samochód za 20.000+ zł
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Maja, 2008, 00:48:23 »
tak mi sie wydaje ze też jak Piotr wspomniał szukałbym auta zadbanego...a nie, pranego transportera kitu pod lakierem a że 2-3 lata starsze...to jest tylko argument żeby zbijać cene..
ja tak myśle że te vwjowskie starsze motorki 1,4 nie są takie złe. nie palą ani dużo ani mało na tle konkurencji ale ich relatywna niezawodność wynikająca z prostoty budowy ma duże znaczenie chyba..a jeżeli chodzi o przyspieszenia to tragedii nie ma 
Cytuj
z tym samym motorkiem jak pokazuje kolega pagori wyprowadzałem poślizgi na ręcznym przy 80 km/h na szutrze   daje rade  ale problem tego silnika jest taki że poniżej 4500 obr.min. to wogóle nie jedzie   troche irytujące...
i uważam są to bardzo elastyczne 8 zaworowe silniki..
Matt porównaj do której ktorejkolwiek 16tki z podobną mocą   :)
a tak nawiasem mówiąc to z ręcznym przy takiej predkości to fajnego dacha na zwykłym zawiasie można strzelić więc uważaj...a przy większch prędkościach do ustawiania samochodu polecam "lewą noge"
Wracając do tematu ja ostatnio stojąc pod podobnym problemem zastanawiam sie nad japończykiem...
« Ostatnia zmiana: 01 Maja, 2008, 00:50:53 wysłana przez tolek »
Nie bawisz sie, nie żyjesz.