TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Jazda na rzepaku - na poważnie

Offline Piasek

• 1 479
Odp: Jazda na rzepaku - na poważnie
« Odpowiedź #60 dnia: 23 Czerwiec, 2008, 08:49:11 »
Możemy wrócić do OR?
Przeglądane różne informacje w necie dają podstawę do przypuszczenia że taki olej jako paliwo mniej szkodzi silnikowi niż klasyczny ON.
Ciekawą informację dał Piro.Po zmianach w mapie - niższe zużycie i wyższa moc...OR ma o 4% niższą wartość opałową(ilość energii).Nie czuć zapachu na wydechu - pełniejsze spalanie?Może się okazać że katalizator jest zbędny.
Tak na marginesie:katalizator to dla mnie coś w rodzaju grzejnika przy drzwiach wejściowych do bloku omotanego szmatami aby nie zamarzł...Poprawić spalanie i sprawność a nie oszukiwać katalizatorem.
Mądrze prawi....
Jednakze nie liczyłbym na to aby w ciągu najbliższych 50-ciu lat coś się zmieniło w tej materii... Turbanowe lobby naftowe dusponuje tak ogromnymi pieniędzmi znajdującymi się w kieszeniach "największych" tego świata, ze żaden z nich nie odważy się publicznie wygłosić opinii że najwyższy już czas odejść od ropy naftowej za którą płacimy krocie a zacząć dotować alternatywne sposoby zasilania, które mamy "na swoim podwórku"...
Także dalej każdy, kto próbuje być ekologiczny, kto myśli i używa swojego mózgu aby poprawić byt blisko 6 mld ludzi znajdujących się na tym świecie (zależnych od ropy naftowej) jest i BĘDZIE traktowany jako przestępca - bo tak stanowi prawo... absurdalne prawo napisane atramentem wyprodukowanym również z ropy naftowej...

Offline Piro

• 1 225
  • Vtech, KMH
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
« Odpowiedź #61 dnia: 23 Czerwiec, 2008, 09:20:54 »
Zakończyłem jazdę na czystym rzepaku w 1.9 TDI PD.
Silnikowi po 5000 przebiegu nie stało się nic. Katalizator ok, wtryski czyste, nigdzie ani śladu jakiegokolwiek zużycia, rozpuszczania rurek czy odkładania się nagarów.
Silnik pali poprawnie do +12C. Poniżej, w zakresie 8-12 C ma kłopoty z rozruchem, sprowadzające się do tego, że musi zakręcić rozrusznikiem kilka razy więcej niż na ON, i rusza z obrotów na poziomie 600, ale jako że recyrkulacja jest otwarta na 100% w moim "rzepako-chipie" - to w przeciągu kilku sekund sam z siebie podnosi je na 1000 (tak ma ustawione, nieco wyżej niż nominał) i pracuje równo.
Musiałem poprawić strategię pracy recyrkulacji. Przy 1000 już ją wyłączałem do 40% (PCM) i to było źle. Silnik, jako że był zimny, dławił się i obroty spadały na ok. 800, recyrkulacja dla tych obrotów była otwarta na 100% więc znowu przyśpieszał do 1000. I tak kilkanaście razy, zanim nie załapał dobrej temperatury. Po poprawce recyrkulacja jest dodatkowo uzależniona od temperatury paliwa (a jak to się dało zrobić, skoro nie ma mapy do tego ? A takie małe programowe triko ;) ) i dopiero gdy paliwo ma conajmniej 35C to recyrkulacja jest ustawiana na 40% dla wolnych obrotów.
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl & Magazyn KMH online ;)
Wstyd, wstyd. Znowu auto na benzynę.

« Odpowiedź #62 dnia: 23 Czerwiec, 2008, 10:10:02 »
5kkm - trochę mało...
Interesujące - jak wyglądają rozpylacze (odkład) w miejscu otworków rozpylających...

koston

« Odpowiedź #63 dnia: 21 Marzec, 2017, 21:51:30 »
Witam serdecznie podepnę się do tematu. Ssang Yong Musso 2,9 tdi silnik mercedesowski jedyna modyfikacja to dodatkowy filtr uniwersalny przed pompom paliwa. Przejechane jakieś 50 tys oprócz częstszych zmian filtra dodatkowego i filtra paliwa to żadnych problemów. Paliwo stary olej z hotelu plus zima 20l on na 50l oleju by uprościć rozruch w moim klimacie często występują niskie temperatury a latem temperatura nie przekracza 20 stopni (latem 100 procent paliwa to olej roślinny) Sposób filtrowania stare dżinsy im dłużej są tym lepiej filtrują. Pozdrawiam

Offline mercompdif

• *
  • 1
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Marzec, 2017, 15:05:42 »
Jak długo tak już jeździsz? Żadnych problemów, nic?
Sprawdź działanie olejku rycynowego na zmarszczki http://oleje-na-zmarszczki.pl/olej-kokosowy-na-zmarszczki/

Offline lyfule

• *
  • 1
« Odpowiedź #65 dnia: 30 Marzec, 2017, 11:24:11 »
Witajcie! Ja mam złe doświadczenie z jazdą na rzepaku. Zatkał mi wtryski w dieslu :P Może i to nie jest aż takie bardzo złe, ale ON jest 100 razy lepszy :P

Offline piotrmizera82

• *
  • 6
« Odpowiedź #66 dnia: 29 Październik, 2017, 01:03:26 »
I chyba w tym momencie butelka oleju kosztuje tyle samo co 1l ON na stacji, to nie rozumiem po co kombinować :)