TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Hybrydowe turbiny

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Hybrydowe turbiny
« dnia: 06 Lipca, 2008, 22:59:53 »
Może was to zainteresuje - ostatnio (na fuchę ;) ) badam na hamowni turbosprężarki hybrydowe, będące substytutami sprężarek K03 w wersji z zmienną geometrią (1.9 TDI 75, 90, 105 KM) oraz dwóch Garrettów - GT1646V i GT1749VA (silniki 2.0 TDI odpowiednio z DPF 8V i bez DPF, 16V). Przygotowane zostały przez BBX (Boost Becomes Xtreme) i cechuje je kilka prostych trików. Poznaliśmy się na I-diesel (hurtowni produktów do diesli  - www.i-diesel.co.uk
Przede wszystkim część wydechowa ma nieco większy luz (niż typowa turbosprężarka) pomiędzy turbiną a jej kanałem.
Muszla kompresora jest przetaczana na CNC i instalowany do niej jest wirnik kompresora K04 (34 mm, w hybrydzie z K03) lub w Garrettach jest to już 39,6 mm (wirnik kompresora jest z GT2052V). Mają oczywiście również większe, ale na razie zacząłem od zabawy z tymi podstawowymi, najczęściej sprzedawanymi w zestawach i solo.
Całe kolektory wydechowe wraz z turbinami są pokrywane Al2O3 co poprawia wygląd (co oczywiste) ale również ogranicza emisję ciepła. Cieplejsza spalina ma zmniejszać turbo lag. Ile w tym prawdy - nie wiem, i tak turbo lag jest taki jak fabrycznej turbiny, może minimalnie większy.

Póki co do naszego Caddy 1.9 TDI 105 (konstrukcyjnie na bazie bloku z 2.0 8V) zamiast seryjnego K03 z wejściem 32 mm założyłem BX03VH z wejściem 34 mm (hybrydę z K04) oraz BX1652V (hybrydę Garretta GT1646V z GT2052V) i pomierzyłem - najpierw na seryjnym programie a potem - wystrojone do granicy normy EUR3 (na seryjnej turbinie K03, na hybrydowanej KKK i na hybrydowanej sprężarce Garretta). Wyniki jutro. Sprężarki pasują metodą plug-n-play - zachowano zarówno fabryczne części kompresora jak i turbiny (tylko są roztoczone odpowiednio w środku).
Ogólnie co ciekawe na fabrycznym programie auto nie przeładowuje (zasługa zapewne dokładnie wyliczonego poszerzenia kanału turbiny spalinowej) i jest 11 KM mocniejsze samo z siebie (Garrett) lub 9 KM (KKK). Hece zaczynają się dopiero jak zaczynamy ładować 1.5-1.7 bara (czego fabryczna turbina nie zniosłaby, co zresztą łatwo można sprawdzić na jej mapie sprawności kompresora. Przypominam, że reszta instalacji jest serią marki seria, bez zmienienia choćby jednej śrubki czy rurki.
Jutro wykresiki i omówienie strojenia programu. W przyszłym tygodniu wyjeżdżam, ale za 2 tygodnie do naszego Passata 2.0 TDI 8V zakładam zamiast GT1646V hybrydę BX1652V (która już w Caddy pokazała na co ją stać) oraz dostanę większą maszynkę, BX1656V - mam nadzieję zobaczyć jakieś ciekawe wyniki i info o turbo-lagu  z naszego 136 KM Passata :D


...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Offline dssn

  • *****
  • 559
    • http://www.terpior.prv.pl
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lipca, 2008, 09:48:01 »
 >:(
O

Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lipca, 2008, 10:04:54 »
Czemu tak smutno, dssn ?
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Offline dssn

  • *****
  • 559
    • http://www.terpior.prv.pl
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lipca, 2008, 10:50:45 »
teraz piszesz takie cuda wianki jak ja turbo wymienilem ?
O

Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lipca, 2008, 11:15:59 »
bo teraz dostałem materiał do testów.
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Offline dssn

  • *****
  • 559
    • http://www.terpior.prv.pl
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lipca, 2008, 11:54:18 »
 :'(

 ;D
O

Offline promax

  • *****
  • 555
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lipca, 2008, 16:34:34 »
szukam czegoś konkretnego do mojego AWX -tak więc czekam na konkretne info
Choć przez chwile bądz patriotą MediaMarkt zostaw idiotom!

Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lipca, 2008, 22:42:18 »
1.9 TDI 130 testowałem już z 3 miesiące temu na takiej sprężarce (w Golfie z ASZ):



Wyjaśnienie - na wykresach rosnąco - seria seria (serio serio, Shrek :) ), chip z fabryczną sprężarką (taki na granicę dymienia), chip z hybrydową sprężarką (oczywiście program mocniejszy - bo granica dymienia odsunęła się w górę), oraz w końcu chip-zabójca (1.8 bar doładowania, ostre ustawienia, lekko przydymiał).

Jak dla mnie wnoski są takie że taka hybrydowa BX1752VH (z Garretta GT20) pozwala rozwinąć bez dymienia o 20 KM więcej. Bo ten bzdurny atak na 200 KM to na ulicę bym nie wypuszczał - w końcu nie po to kupuje się eleganckie auto, żeby dymiło jak spalinowóz PKP.
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Offline tolek

  • ****
  • 357
  • Płeć: Mężczyzna
  • G3 1,9 AFN virus
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Lipca, 2008, 23:37:19 »
czerwona linia to jest seria????? no to ja jestem w szoku... moc nawet mnie nie zaskoczyła ale moment to już jakieś nieporozumienie... ja chce asz :o
Nie bawisz sie, nie żyjesz.

Offline promax

  • *****
  • 555
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Lipca, 2008, 06:46:58 »
Przy takiej turbinie zmiana IC z tego symbolicznego czegoś co ma Golf ( czy moje A4) na coś konkretniejszego zdaje się być jedyną dostępną opcją
Jeśli można coś więcej na temat turbiny ,będzie pasowała do AWX ?
Ciekawią mnie koszta
Choć przez chwile bądz patriotą MediaMarkt zostaw idiotom!

Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Lipca, 2008, 09:04:57 »
czerwona linia to jest seria????? no to ja jestem w szoku... moc nawet mnie nie zaskoczyła ale moment to już jakieś nieporozumienie... ja chce asz :o

Ja sobie te auta na hamowni mocno obciążam hamulcem elektrowirowym (ustawiłem wymuszone przyśpieszenie na poziomie 1 m/s^2 niezależnie od momentu chwilowego). Auto potrzebuje ok. 20 sekund żeby przejść od 1500 obrotów do 2200 obrotów - pozwala to dokładnie zdjąć ten początek charakterystyki, gdzie sprężarka się "wkręca" bo interesował mnie turbo-lag i to o ile moment maksymalny odsunie się w kierunku wyższych obrotów - oraz czy całość nie przeładowuje. Tak "dopakowane" obciążeniem auto wkręci się do maksymalnego momentu nawet szybciej niż na najwyższym biegu na drodze. Stąd wygląda to tak optymistycznie. Normalnie żadna hamownia obciążeniowa nie maltretuje tak samochodu - ale to jest test rozwiązania i ma pokazać wszystko bez kroplomierza.
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lipca, 2008, 09:08:01 »
Przy takiej turbinie zmiana IC z tego symbolicznego czegoś co ma Golf ( czy moje A4) na coś konkretniejszego zdaje się być jedyną dostępną opcją
Jeśli można coś więcej na temat turbiny ,będzie pasowała do AWX ?
Ciekawią mnie koszta

Jak chodzi o to gdzie i co pasuje to nie wiem tego na pamięć bo nie zmieniamy specjalnie dużo takich sprężarek. O szczegóły pytaj tu: www.bbx.pl - tam jest mail.
Ja myślę że jednak ciekawsze do takich większych przeróbek aut będą hybrydy nie z GT2052V ale z GT2056V i GT2260V. Na pewno będą miały jeszcze dużo większe możliwości jak chodzi o duże moce, choć pewnie spory lag już się pojawi - bo nie ma nic za darmo :(
« Ostatnia zmiana: 08 Lipca, 2008, 09:16:44 wysłana przez Piro »
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Offline dssn

  • *****
  • 559
    • http://www.terpior.prv.pl
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lipca, 2008, 17:44:54 »
w razie co chetnie pisze sie na testy u mnie :D nie obraze sie jak mi wsadzisz taka hybryde :P
O

Offline promax

  • *****
  • 555
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Lipca, 2008, 14:10:31 »
A Twoje GT20 nie będzie choć ciutke lepsze?
Choć przez chwile bądz patriotą MediaMarkt zostaw idiotom!

Offline dssn

  • *****
  • 559
    • http://www.terpior.prv.pl
Odp: Hybrydowe turbiny
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lipca, 2008, 14:42:47 »
nie wiem  ;) ale na pewno mam wiekszego laga :/
« Ostatnia zmiana: 10 Lipca, 2008, 09:57:19 wysłana przez dssn »
O