TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Zmiany w Urzędzie Celnym

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Zmiany w Urzędzie Celnym
« dnia: 25 Lipca, 2008, 11:06:36 »
Jak to bywa w naszym durnym kraju wszystko "przepychane" jest po cichu aby nie podburzać ludzi do palenia i grabierzy...
Nie wiem czy słyszeliście - ale od poniedziałku mamy zmianę przepisów celnych odnośnie naliczania akcyzy na pojazdy używane ściagane do kraju. Stawki akcyzowe pozostają bez zmian (czyli 3.1% za pojazd o poj. silnika do 2 litrów i 13.5% za silnik pow. 2 litrów) ale akcyza naliczana będzie od średniej wartości giełdowej pojazdu w polsce nie zaś od wartości pojazdu widniejącej na umowie/fakturze zakupu jak to było dotychczas...

Czyli za Astrę z `97r 1.6 16V z przegrzanym silnikiem i uszkodzoną głowicą (pękł rozrząd) za którą zapłaciłem 1 tyś euro nie zapłacę już 100 zł akcyzy a 360 zł (bo wartość giełdowa tego pojazdu to ok 11500 zł na chwilę obecną... I może w tym wypadku te 260 zł to jeszcze nie problem ale w przyp. np A6 2.5TDI wartej jakieś 35-40 tyś zł to już się robią potężne pieniądze...

A najlepsze jest to że i tej opłaty pobierać nie mogą - gdyż jest ona niezgodna z przep. unii )podobnie jak poprzednia) - ale nim ktoś to weźmie za d**ę i zacznie się domagać zwrotu astronomicznie wysokiej akcyzy jaką zapłacił to miną dobre 2 lata... 2 lata bez prawa do odsetek od zamrożonych pieniędzy...

Idiotyzm zagościł tu na dobre... >:(



Offline And280

  • ****
  • 360
Odp: Zmiany w Urzędzie Celnym
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lipca, 2008, 22:59:23 »
musze poowiedziec ze taka sytuacja jest juz od dawna w celnym, jelsi ktos za bardzo zanizyl wartosc pojazdu wtedy brali przewaznie srednia gieldowa wartosc, ale jesli ktos sie uparl i przedstawial dowody ze kupywal za tyle ile jest na umowie to wygrywal. ale trzeba bylo zawsze troszke odwolan pisac,
Nastepny tolek teraz 1M ASV

Offline dssn

  • *****
  • 559
    • http://www.terpior.prv.pl
Odp: Zmiany w Urzędzie Celnym
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lipca, 2008, 01:18:38 »
tez czytalem ze jezeli kwota na fakturze bedzie niska to trzeba bedzie udawadniac skad sie wziela taka niska kwota, jezeli sie nie uda wyjasnic beda brali srednią wartos auta w polszy :D
O

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: Zmiany w Urzędzie Celnym
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lipca, 2008, 09:42:02 »
No o tym się mówiło.... Ja jednak nigdy problemów nie miałem z odprawami celnymi na podstawie dok. zakupu.... Wiadomo jak ktoś wpisał 200 euro no to... bez komentarza... Natomiast tera niemiecki dok. zakupu to będzie tylko pro-forma... I tak celnik weźmie EUROTAX i średnią z niego...
Szkoda tylko że EUROTAX nie prowadzi ewidencji pojazdów:
- obitych i poobcieranych
- dokumentnie zapuszczonych w środku
- uszkodzonych mechanicznie
czyli wszystkich tych, które są ściągane do Polski tylko dla tego że są tańsze od pozostałych...

Natomiast wiadomo, że każdy sprzedawany na giełdzie jest już lepiej lub gorzej - ale zrobiony...

I to najbardziej wkur.... boli - chciałem powiedzieć...

Offline Remek

  • **
  • 108
  • Płeć: Mężczyzna
  • 1.9 TDi 110KM AFN (sprzedam)
Odp: Zmiany w Urzędzie Celnym
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lipca, 2008, 10:36:56 »
Troche sie dowiadywałem w tym temacie i nie jest do końca tak ze jak ktos sprowadza auto za 1000 E. to musi tyle płacic. MOzna troche to zaniżyc ale bez przesady. A jesli sie nie zgadzasz z celnikiem masz prawo do rzeczoznawcy - ale jego koszty pokrywasz sam - wiec lepiej nie wzywac go do auta z 1000 E;). Lepiej to sie sprawdza prz autach pow.2000 ccm.
(a jesli nie to zawsze po sprowadzeniu ma sie te max 5 dni na zdekompletowanie auta i zawiezienie go do UC i tam wezwac Pana co sie zna.

Ale mimo to ten kraj jest pier...lnięty-za rok UE stwierdzi ze to jest nie zgodne z prawem i znów bedą oddawac z odsetkami oczywiscie z naszych pieniędzy:/
Ludzie... to nie wiedzą jaka siła drzemie w Dieslach...

Odp: Zmiany w Urzędzie Celnym
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Sierpnia, 2008, 08:43:17 »
to nie kraj jest pier...nięty, a ustawodawcy, czyli te wszystkie świnie w korycie na ulicy Wiejskiej.
co do idiotycznych przepisów to jasne, że ich nie brakuje, pewnie, że podatki są wysokie, a kolejne daniny bezpodstawnie nakładane na i tak uciśnięty lud, ale podobne sytuacje mają miejsce w innych krajach, i Polska nie stanowi tu żadnego odstępstwa.
chory system? tak, podobnie jak cały świat jest chory...

...sory, coś mi się w taki dzień jak dziś patriotyczny nastrój udzielił ;)
"...a poza tym uważam, że Kartaginę należy zburzyć!"