TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

wymiana oleju?

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szwajcar

  • ***
  • 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • vw sharan 1z
wymiana oleju?
« dnia: 14 Lutego, 2009, 21:53:03 »
witam,po wymianie silnika vw sharan 1,9 tdi 90 ps.mechanik bez mojej wiedzy zalal olej mineralny Elf 15w40,czy mozna zmienic na polsyntetyka jak mialem w tamtym silniku??????za wszystkie opinie z gory dziekuje...



Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: wymiana oleju?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Lutego, 2009, 23:40:32 »
Zasadniczo możesz. Ja w Toledo (nie wiem na jakim przedtem jechał oleju) najpierw zalałem mineralny Castrol, po 12 tysiącach kilometrów zmieniłem na półsyntetyk 10W40 - nie było problemów.

W Passacie (nie wiem na jakim oleju jeździł we Włoszech) poprzedni właściciel w Polsce zalał mineralnego elfa, też po zakupie zmieniłem na 10W40 Shell - nie ma problemów.

Zawsze przy zmianie z minerala na półsyntetyk płukałem silnik Forte Engine Flush (są też podobnie działające środki czyszczące innych producentów np. STP).

Gdzieś (tylko nie pamiętam gdzie:( ) wyczytałem o zmianie z 15W40 na 5W50 i ponoć dało radę.

Ryzyko - możliwe, że roszczelni się silnik ale w znanych mi osobiście przypadkach nic takiego nie miało miejsca (zastrzegam, że piszę tylko wg własnej wiedzy).

Powodzenia i pozdrawiam!
K.

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: wymiana oleju?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lutego, 2009, 08:07:36 »
Nic się nie stanie - jeżeli stać Cię tylko na spuszczenie 4 litrów oleju i zalanie go od nowa półsyntetykiem to śmiało możesz to robić i nic, kompletnie nic się nie stanie... Ryzyko rozszczelnienia silnika pojawia się wtedy kiedy chciałbyś zastosować podobny zabieg w silniku który zrobił min. 100-150 tyś km na mineralu i ktoś przez niewiedzę (lub brak elementarnej) zalewa go pełnym syntetykiem (5W lub 0W)...
W Twoim przypadku niczym nie ryzykujesz.

Offline szwajcar

  • ***
  • 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • vw sharan 1z
Odp: wymiana oleju?
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lutego, 2009, 12:53:14 »
dzieki serdeczne,dopiero przejechalem na nim 8000 km, :)zaczolem sie martwic ze padnie mi turbawka,jutro umawiam sie z mechanikiem na wymiane oleju na schell 10w-40.bo na tamtym silniku na tym jezdzilem i bylo dobrze,a na mineralnym turbo zaczelo mi gwizdac i mam pytanko?czy wymienic je bo mam z tamtego motoru??? ???

Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: wymiana oleju?
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lutego, 2009, 20:01:16 »
jeżeli pasuje zawsze można przełożyć - ale gwizdać może z niewinnych powodów u kolegi TDI 1Z (90 KM, bez modyfikacji) też gwiżdże, a turbina jest w porządku.

K.