TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Octavia na ALH urwana miska olejowa

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Space99

  • *
  • 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Octavia ALH
Octavia na ALH urwana miska olejowa
« dnia: 07 Marca, 2009, 19:52:45 »
Tak ... niestety
roboty drogowe i poprzeczna dziura przy samym rondzie z wypłukanym dolomitem.
Autko wskoczyło kołami przy ruszaniu i uderzyło podwoziem, dość mocno bo dziura głęboką z wodą.
Po chwili jazdy alarm i kontrolka oleju. Wezwałem policje, spisali protokół (nie dali mi go, wogóle to na dupów trafiłem w Chrzanowie, warczał policjant jakby za kare przyjechał).
Ubezpieczyciel ma wolne do poniedziałku (zgłaszanie szkód w liberty pon-piątku).
Może ktoś wcześniej pomoże co dalej robić... autko sam zaholowałem.
W poniedziałek dzwonie do ubezp. co poradzą. Czy walczyć z zarządem dróg? czy z AC naprawiać?
Ciekawe co dokładnie sie stało, czy pękła misa i czy tylko tyle będzie szkud ale olej lał sie jak deszcz z nieba.
« Ostatnia zmiana: 07 Marca, 2009, 20:50:32 wysłana przez Space99 »



Offline novee

  • **
  • 57
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprzedajemy bombki... asortyment od A do N
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Marca, 2009, 20:16:16 »
Po pierwsze, to współczuję.

Po drugie, walcz za zarządcą drogi, jak masz protokół z Policji (jak nie masz, to na komendzie powinni Ci dać), to sprawa ewidentna. Dobrze jakbyś jeszcze miał jakieś fotki, np. z komórki z miejsca zdarzenia.

Po trzecie, automatyczny słownik ortograficzny to nie grzech, nawet jak masz dysortografię stwierdzoną.

Offline Space99

  • *
  • 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Octavia ALH
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Marca, 2009, 20:53:59 »
aaa bo zdenerwowany jeszcze jestem (ortografia... ale słownika na tym forum nie widze).

Fotki zrobiła policja wiec ...
Ciekawe czy obędzie się bez sprawy w sądzie z zarządcą drogi

Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Marca, 2009, 23:32:31 »
Nie chciałbym Cię dołować, ale pewnie bez sądu się nie obejdzie. Sam kiedyś uczestniczyłem w takim postępowaniu sądowym i było ono długotrwałe.

Najważniejsze:
- zdjęcia z miejsca zdarzenia;
- odpis protokołu z Policji;
- sprawdź czy w okolicy nie było jakichś kamer, które zarejestrowały zdarzenie (np. sklepowe, bankowe, monitoring osiedla itp.) - to bardzo wazny dowód;
- pozbieraj dokumenty samochodu stwierdzające jego bezwypadkowość, brak przeróbek itp. - przeglądy techniczne, rachunki z serwisu itp. (może się przydać w sprawie, nie tak, że będzie koniecznie potrzebne ale nie zawadzi posiadać - jeżeli oczywiście auto jest bezwypadkowe, bez przeróbek);
- dowiedz się, kto jest zarządcą drogi - może po przedstawieniu dokumentacji zdjęciowej i odpisu protokołu skieruje Cię do swojego ubezpieczyciela i sprawa się zakończy. Zasadniczo, to sprawę powinien prowadzić Twój ubezpieczyciel ale różnie to bywa;
- pomyśl żeby do sprawy wynająć prawnika, który ewentualnie mógłby Cię reprezentować w sądzie (radca prawny/adwokat), to tak na wypadek gdyby ubezpieczyciel nie wypłacił Ci odszkodowania.

Pozdrawiam
K.

Offline novee

  • **
  • 57
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprzedajemy bombki... asortyment od A do N
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Marca, 2009, 01:59:22 »
KDX chyba trochę przesadzasz, w Łodzi 2 przypadki znam, że po uszkodzeniu kół i zawiechy na torach tramwajowych ludzie normalnie zgłosili sprawę na Policję i do zarządcy drogi i ubezpieczyciel (zarządcy drogi) wypłacał.

Wg mnie zeznania właściciela+ protokół z Policji + fotki są wystarczającym dowodem, sądem się wcale nie musi skończyć, a już szukanie okolicznych kamer to trochę na wyrost, bo raz że to byłby dowód na dowód (czyli potwierdzanie oczywistego), a dwa że rzadko kamery bankowe, sklepowe itp. mają w polu obserwacji zdarzenie podobne do opisanego, raczej uderzenia miską nie zarejestrują. Stłuczka aut to najwięcej co mogą zarejestrować.

Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Marca, 2009, 14:58:27 »
novee:

1. pisałem z własnego doświadczenia zawodowego, każda sprawa jest inna i nie zaprzeczam - może być tak jak mówisz ale czy jesteś to w stanie zagwarantować?.... Może się mylę ale mowa była w poście o Chrzanowie, nie o Łodzi. Lepiej przemyśleć sprawę na początku niż później żałować..
2. o kamerach - wg mnie to nie dowód na to że zdarzenie mało miejsce (tu już mamy protokół), a na to że nie było przyczynienia (czyli Space99 nie spowodował zdarzenia np. przez nieprzepisową, nieostrożną - dokładnie w tej kolejności – jazdę).

Napisałem to co napisałem, żeby człowiekowi pomóc - Jego sprawa czy z tego skorzysta.

Pozdrawiam
K.

Offline Space99

  • *
  • 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Octavia ALH
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Marca, 2009, 16:28:42 »
Kamer tam nie było. Rondo w remoncie ale otwarte dla ruchu... Ciekawe kiedy naucza sie zasypywac tymczasowo dziury czyms innym niz dolomitem.
Jutro bede wszystko wiedzial i zdam relacje ale bardzo bym chcial aby mój ubezpieczyciel zalatwil sobie cala sprawe a ja jeździł juz ostrożniej po takiej dopuszczonej do ruchu drodze.
Ciekawi mnie również co dokładnie pękło bo nie miałem okazji sprawdzić ... wiecie ta osłona. Jakbym tylko miał kanał to już dzisiaj osłona by była odkręcona.

Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Marca, 2009, 17:08:38 »
był znak ostrzegający o robotach drogowych - to bardzo ważne, znam przypadek kiedy znak drogowcy postawili dzień po wypadku, bo przedtem "zapomnieli"

Offline Space99

  • *
  • 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Octavia ALH
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Marca, 2009, 17:38:19 »
Qrcze raczej byl ale droga otwarta z b. duzym natężeniem ruchu więc jak dla mnie nie powinno być takiej dziury że przy ruszaniu można aż tak uszkodzić auto.

Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Marca, 2009, 17:57:21 »
Jeżeli był znak, to sprawa się nam  komplikuje... Stosują się ogólne zasadyw tym dostosowanie prędkości (sposobu jazdy) do warunków. Ale poszukajmy głębiej: czy było ograniczenie prędkości i jakie, czy było odrębne ostrzeżenie o zniszczonej nawierzchni/wykopach itp.

Nie chciałbym znowu dobijać - ale jaką masz polisę, do jakiej kwoty wyłączone są szkody (franszyza)?

Pozdrawiam
K.

Offline Space99

  • *
  • 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Octavia ALH
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Marca, 2009, 18:22:35 »
Znaki ograniczające prędkość mnie nie interesuja gdyż ruszałem wjeżdżając na rondo po ustąpieniu pierszeństwa. Więc wniosek z tego jest taki że droga była nieprzejezdna czego na znakach nie było.
Co do ubezpieczenia to musiałbym sie zagłębić w drobne literki polisy co zrobie w ostateczności :P
Ale przy ubezpieczaniu w Liberty była mowa o naprawach z orginalnymi czesciami.
W sumie jeżeli wykop na drodze nie został właściwie zabezpieczony to remontujący drogi powinien być ubezpieczony na takie "wpadki".
A nowa misa nie jest taka droga, tylko boje sie o reszte czy jest cała. Tylko czy spodziewalibyscie sie ze bedzie taka dziura że auto tak udeży przy predkosci 3km/h
Rondo z drogą krajową79 i drogą wojew. 933 ... więc drogi głowne

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Marca, 2009, 18:30:39 »
Drogi wojewódzkie i krajowe są ubezpieczone - zatem skierują Cię do ubezpieczyciela (ubezpieczyciela drogi) w celu zgłoszenia szkody... Ale nie zawsze tak bywa z tymi, których za bardzo nie wiadomo kto jest właścicielem... - w przypadku odszkodowania każdy będzie się umywał od odpowiedzialności...
Odnośnie znaków - nie ważne jakie były i ile ich było - na drodze nie ma prawa znajdować się dziura tak głęboka ze wepchnięcie w nią samochodu przez kierowcę skutkować będzie uderzeniem misy i nawierzchnię i w konsekwencji jej uszkodzenie... (ALH ma aluminiową misę i byle puknięcie powoduje jej popękanie... zatem uspokoję Cię - to tylko misa - 2x wymieniałem)
Najlepiej by było gdybyś miał ubezpieczenie AC w jakiejś "normalnej" firmie, a nie tych wszystkich "audiotele"... Wówczas składasz protokół ze zdarzenia do swojego ubezpieczyciela i auto do ASO. Odbierasz auto i w drogę a dalej niech się ASO szarpie z ubezpieczycielem o pieniądze za usługę a Twój ubezpieczyciel z ubezpieczycielem lub zarządcą drogi o zwrot kosztów...
Niestety - audiotele są super-piękne na reklamie i przy zawieraniu ubezpieczenia... Przy zgłoszeniu szkody powisisz sobie z tydzień na normalnie płatnej infolinii wysłuchując melodyjek...
Kolega w styczniu mijając się z TIR`em przywalił w dziurę w nawierzchni tak że skasował całkowicie koło. Zadzwonił na Policję - zapytali czy może jechać dalej... bo skoro tak to niech przełoży zapas i oni tylko przyjmą zgłoszenie o zdarzeniu. Jeżeli nie - to przyślą jakiś patrol na spisanie protokołu ale poczeka za nim do 2h... Założył zapas pojechał dalej. Jeszcze tego samego dnia złożył papiery do ubezpieczyciela drogi (droga krajowa) i... do tej pory co tydzień dostaje kolejne pismo z prośbą o uzupełnienie jakichś materiałów, o uzupełnienie wyjaśnień, 100-tny raz o dosłanie zdjęć, zeznań świadków itp... Także już 2 m-ce to idzie i odszkodowania jak nie widział - tak nie widzi... Podejrzewam że też sie w sądzie skończy...

Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Marca, 2009, 19:35:06 »
Piasek - słusznie powiedziane, z tą małą uwagą, że na drodze może znajdować się rów głęboki na 3 metry, a szeroki na 7 -byle tylko był odpowiednio oznaczony.

Ja sam jestem ubezpieczony u ubezpieczyciela "direct" ale zacząłem od czytania Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, nie jestem pewien czy czegoś nie przegapiłem, ale powiem Wam że pracownicy linii informacyjnych nie znali odpowiedzi na większość moich pytań (i to nie tylko tych dotyczących "małego druku").

Ubezpieczyciel - ten "z telefonu", czy ten "tradycyjny" - efekt może być taki sam (takie samo rozczarowanie lub takie samo pozytywne nawet zaskoczenie) - wszystko zależy jak Cię obsłużą i jak podejdą do Twojej sprawy.

Pierwsza i najważniejsza sprawa w postępowaniu z każdym ubezpieczycielem - mieć dokumenty potwierdzające naszą rację-reszta to już kwestia postępowania.

Pozdrawiam!
K.

Offline Space99

  • *
  • 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Octavia ALH
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Marca, 2009, 08:45:25 »
No i dzwonilem zglosic szkode... Miła pani na infolini przyjela zgloszenie i powiedziala ze przyjedzie rzeczoznawca od nich, po czym wyplaca mi odszkodowanie a ja im podpisze upowaznienie i beda sobie walczyli z zarzadem dróg. Narazie jestem zadowolony z postępu sprawy :)
Staralem sie zagladnac pod auto i widac ze jest dziura w misce !
Niestety nie ruszam narazie auta gdyż musze czekac na rzeczoznawce.

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: Octavia na ALH urwana miska olejowa
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Marca, 2009, 09:39:47 »
No i dzwonilem zglosic szkode... Miła pani na infolini przyjela zgloszenie i powiedziala ze przyjedzie rzeczoznawca od nich, po czym wyplaca mi odszkodowanie a ja im podpisze upowaznienie i beda sobie walczyli z zarzadem dróg.
No oby, oby...
Może będę miał pierwszy powód aby złagodzić nieco swoją opinię na temat ubezpieczycieli "audiotele"...