TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Jaki Olej Polecacie??

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lemon

Odp: Jaki Olej Polecacie??
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Kwietnia, 2009, 21:30:59 »
Ja polecam Motula 8100 5W40. Taki leje do swojej xsary vtr a do passata tdi Motul 6100 10W40 a tylko dlatego ze passat wczesniej byl smigany na 10W40 i ma juz prawie 300tys nakulane. Ale jakby mial z polowe mniej to bym przeszedl na 5W40.
Passat 3BG SE AWX Variant
Olej:bedzie Motul Specific 505.01

Passat B5 SE AFN
Olej: był Liqui Moly 10W40 Mos2 jest Motul 6100

Xsara II VTR 1.6 16V
Olej: Motul 8100

Odp: Jaki Olej Polecacie??
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Maja, 2009, 01:27:56 »
Witam,

Ja tez mam silnik na pompkach z oznaczeniem AXR. U niemca jezdzil na ARAL'u w systemie Long Liffe z wymiana co 30TKM.
Ja zalalem swoj motro w ASO zgodnie z zalecaniami producenta Castrolem  Lon Liffe spelniajacym normę. Pan w ASO VW zapytal sie mnie, na kiedy programujemy inspekcje w FIS'ie 15Tkm, czy 30 Tkm, gdy zapytalem co zaleca- odparl wg indywidualnego zyczenia wlasciciela pojazdu ;).

Jakie jest Wasze zdanie w tej materii? kiedy zalecacie wymiane oleju? Ja poraz pierwszy zrobilem, to po 20TKM, bo tak mi doradzil mechanik. Teraz mi sie zbliza 15TKM po wymianie i mam dylemat, czy czekać do 30TKM, czy lepiej wymienic znow wcześniej.

Aha, dodam jeszcze, ze innym pan w ASO swierdzil, ze powie mi kiedy wymienic, gdy podam mu VIN auto. A dokladniej chodzilo o to, czy auto wczesniej latalo w systemie LONG LIFFE, czy normalnie, szczerze przyznaje, ze nie kumam tej kwestii ;)

pozdrawiam

 
« Ostatnia zmiana: 26 Maja, 2009, 01:32:04 wysłana przez kamska »

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: Jaki Olej Polecacie??
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Maja, 2009, 08:16:42 »
System Long Life był w zamierzeniach przeznaczony dla aut flotowych, które ganiają po 100 i więcej tyś km rocznie. Wówczas przestój takiego pojazdy w ASO przez kilka godzin na wymianę oleju i serwis to strata czasu i pieniędzy - dlatego doszli do wniosku że jak zaleją olej baaardzo dobrym olejem, który spełnia swoje właściwości przez np 30 tyś km - to co tyle można serwis zrobić i takie auto 3x w roku na serwis będzie zajeżdżać (a nie 6 czy 10x)...
Ogólnie zasada jest prosta - im częściej wymieniasz, tym lepiej dla silnika. Ale głupotą i rozrzutnością byłoby stosowanie olejów w specyfikacji Long Life i wymiana ich co 10 czy 15 tyś km. Zatem albo stosujesz oleje w specyfikacji Long Life (czyli np 506.01) i zmieniasz olej co 30 tyś... albo zalewasz klasyczny olej do pompowtryskiwaczy (bo Twoje auto je posiada) i stosujesz oleje spełniające specyfikację 505.01 zmieniając je co 15 tyś km.

Odp: Jaki Olej Polecacie??
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Maja, 2014, 23:26:39 »
Sorry, że odgrzebuje, ale ja jestem zwolennikiem alternatywy, której w Polsce mało kto zna, bo używam Penrite'a. Na zachodzie spora popularność, w Polsce jeszcze nowośc, ale powinno się to zmienić :)

ZmienOlej

Odp: Jaki Olej Polecacie??
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Października, 2017, 13:55:26 »
Witam, Jeśli chodzi o jednostki TDI oparte na pompowtryskach to wytyczną jest norma VW 505.01 , lepkość 5W40 i takie oleje polecam. Z lepszych to na pewno tani Specol 5W40 Spec Premium C3 to ten olej: http://zmienolej.pl/pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=specol+5w40+c3&submit_search=