TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Lutego, 2005, 18:45:31 »
Szanowny Panie Kangurczak

Nie twierdzę, że auto ma być nieprzypięte - oczywiście musi być przypięte w każdym przypadku. Jednak istotną sprawą jest, aby auto było nie tylko zamocowane w sposób zapobiegający przemieszczaniu się pojazdu na boki ale również powinno być "odciągnięte" do tyłu. Problem taki nie występuje w hamowniach o jednej rolce centralnej. Oczywiście przy takim rozwiązaniu nie może również pojawić się problem związany z uślizgiem objawiający się "kumulowaniem" mocy w jednej z rolek (bo jest tylko jedna). Dla kogoś, kto od lat zajmuje się pracą silników spalinowych wysokoprężnych taki wykres jest błędny w stopniu graniczącym z pewnością. Moment omawianego silnika jest moim zdaniem znaczny (ponad 400 Nm) - nawet na najwyższych biegach może nastąpić poślizg.
Sugeruję powtórzenie pomiaru, z uwzględnieniem ww. uwag.

Co do kwestii momentu: być może moja wypowiedź była nie dość jasna: proszę wyobrazić sobie silnik, który ma stały moment obrotowy - niech będzie to właśnie 400 Nm. Silnik ma zmierzone 400 Nm za pomocą obciążania go w intensywny sposób (ciężka hamownia bezwładnościowa, lub hamownia z silnie działającym hamulcem). Sprzęgło w trakcie pomiarów jest wciąż sprawne, lecz w późniejszej eksploatacji ulega zużyciu. Przyzna Pan, że aby wymusić (zmierzyć) pełny moment silnika trzeba go możliwie mocno obciążyć. Zatem w ruchu ulicznym sprzęgło przeniesie ten największy moment wówczas, gdy obciążenie będzie możliwie duże. Obciążenie jest większe, wyższy jest bieg i im większa jest prędkość pojazdu (rosną obroty toczenia, powietrza, niewyważenie). Wynika z tego, że na konkretnym biegu obciążenie jest wyższe dla wyższych obrotów (bo prędkość jest większa). Zatem finalnie najwyższy moment przeniesie sprzęgło przy najwyższych obrotach (o ile moment silnika dla pełnego obciążenia będzie stały). Uślizg zużytego sprzęgła nastąpi w takim pojeździe przy najwyższym biegu, pełnej mocy i wysokich obrotach (bo sprzęgło będzie zmuszone do przeniesienia najwyższej siły). Stąd zdanie, że lepsze jest 400 Nm dla niskich niż dla wysokich obrotów. Oczywiście różnica nie będzie duża, ale warto wiedzieć, że tak jest. Dla potrzeb prostych rozważań można przyjąć że 400 Nm jest równie groźne dla małych i dużych obrotów (o ile w ogóle jest groźne - to już zależy od sprzęgła).

Z poważaniem
Leszek Sitnik

PS: Jeżeli uważa Pan za stosowne, proszę po prostu przesłać wnioski z naszej dyskusji badaczowi, który mierzył samochód (o ile Pan go zna). Mój czas jest ograniczony i mogę śledzić tok dyskusji tylko w moich godzinach porannych (dla Państwa jest to wieczór).

Offline Dekur

Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Lutego, 2005, 19:27:30 »
Cytat: "kangurczak"
cytuje Mastersa : "Następnie spokojnie wysłuchałem jakie oczekiwania ma klient. Chciał bowiem aby krzywa momentu obrotowego nie narastała w niskim zakresie rpm lecz jej wzrost miał następować przy wyższych obrotach. Oczywiście przyznałem gościowi rację gdyz wystrzał momentu obrotowego do poziomu 400Nm przy 2000obr nie dośc że jest szkodliwy dla samego układu korbowo-tłokowego to jest prawie pewne że "odlot" sprzegła nastąpi w niezwykle krótkim czasie."

Chyba juz wiadomo dlaczego taki przebieg a nie inny....

Pozdrawiam kangur


He he - to jak pomiar jest źle zrobiony, to boską teorię do wyniku Masters dorobił  :lol:  :lol:  :lol:
40 KB pamięci to wartość wystarczająca do wszystkich zastosowań, teraz i w przyszłości - Bill Gates, 1983

640 KM mocy to wartość wystarczająca do niektórych zastosowań, przez najbliższy kwartał - Bill Dekur, 2004

Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Lutego, 2005, 20:57:02 »
Jesli chodzi o przypinanie samochodu na hamowni raczej wszystkie liczace sie Firmy dbaja o ten szczegol. Praktykuje sie przypinanie samochodu na kotwach w kanale oraz tak jak Pan pisze poprzez przypiecie tylu samochodu do kotw w posadzce. Niestety mialem stycznosci (na zywo) tylko z hamowniami dwurolkowymi przez co nie wiem jak zabezpiecza sie samochod na najbardziej rozpowszechnionych np. w stanach hamowniach jednorolkowych. Jednak hamownie jednorolkowe tez nie gwarantuje dokladnych wynikow. Kazda hamownia daje nam jedynie pewne przblizone do rzeczywistych wartosci mierzonych parametrow.
Dlaczego u nas stosuje sie hamownie dwurolkowe a nie jedno rolkowe? nie mam pojecia.
Jak duza roznice w wyniku Pan przewiduje?


Pozdrawiam
kangurczak

Offline cotic

  • *
  • 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.lukaszkotarba.go.pl
Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Lutego, 2005, 11:19:43 »
Polecam TTC tuning, a firmę V-Tech poprostu odradzam:) www.ttc.pl

Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Lutego, 2005, 12:30:42 »
Witam

Jestem tu nowy i jest to mój pierwszy post.
Na wstępie chciałbym się ze wszystkimi przywitać i przyznać się do tego że to ja jestem autorem tego programu i pomiaru na hamowni. Z wielką uwagą przeczytałem wypowiedzi Pana LSitnika i z całym szacunkiem chwalę Pana za posiadaną wiedzę...jest ona wielka.

Jeśli chodzi o prezętowany wykres nie doszukuje się w nim żadnych błędów. W tym miejscu pozwolę sobie zacytować Pana wypowiedź :)

Cytat: "LSitnik"
Zgodnie z przyjętą zasadą czujnik mierzący przyśpieszenie kątowe rolek powinien znajdować się na rolce za kierunkiem obrotu koła. Wówczas łatwiej jest wychwycić nadmierny uślizg (np. hamownie Bosch).


W mojej hamowni ten czujnik o którym mowa właśnie znajduje się na tylnym zespole rolek i Pańska teoria...chodź słuszna nie ma w tym miejscu właściwego uzasadnienia. Auto zamocowane jest do hamowni w taki sposób aby wykluczyć przemieszczanie się wzdłużne i poprzeczne nie tylko ze względu na dokładnośc pomiaru ale także na jego bezpieczeństwo

Cytat: "LSitnik"
Co do komentarza, że moment obrotowy przy 2000 obrotów o zobrazowanej na wykresie wartości byłby bardziej groźny dla sprzęgła, jak przy 3600 obrotów jest również błędny. Sprzęgło z zasady przenosi jakiś graniczny moment. Obrazowo tłumacząc moment ten jest tym wyższy, im „trudniej” jest pokonać opory napędu i opory ruchu (toczenia, powietrza). Stąd zużyte sprzęgło zawsze zaczyna ślizgać się na biegach najwyższych. Silnik przy większych obrotach (a co za tym idzie – prędkości) pokonuje większe opory toczenia (co zresztą widać na wykresie z hamowni) – a więc szybciej zacznie się ślizgać przy momencie 400Nm i wysokich obrotach niż 400 Nm i niskich.


W tej kwestii muszę się z panem zgodzić gdyż właśnie sprzęgła są w głównej mierze piętą achillesową tuningowanych samochodów. Wszystko co Pan pisze jest teoretycznie zgodne z prawdą tylko jest jeden problem....teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Moment obrotowy w omawianym programie/wykresie został tak skonfigurowany aby zapewnić wzgl. bezpieczeństwo nie tylko dla sprzęgła i całego układu przeniesienia napędu ale także dla samego układu korbowo-tłokowego silnika. Osobiście uważam że moment obrotowy wynoszący powiedzmy 400Nm osiągany przy 2000rpm jest szkodliwy dla silnika. W układzie korbowo-tłokowym występuję wówczas gigantyczne obciążenia podczas gdy smarowanie czopów wału może być niewłaściwe ze względu na niską prędkość obrotową wału i pompy oleju.
Wracając do ślizgania. Tak jak pan pisze...sprzęgło może przenieść jakiś maxymalny moment i tu się zgadzam. Zależne jest to od konstrujcji sprzęgła, dynamiki sprężyny tarczy dociskowej itp. Generalnie jeśli nie dokonamy modyfikacji sprzęgła jesteśmy skazani na problemy uślizgu.
W tym miejscu pozwolę sobie zadać drobne pytanie.....co powoduje ślizganie się sprzęgła????. W mojej prywatnej opinii głównym powodem jest niewłaściwa technika jazdy przez użytkownika pojazdu. Jeśli ktoś gwałtownie chce przyspieszyć na 5 lub 6 biegu z niskich prędkości obrotowych może spowodować poślizg sprzęgła gdyż tak jak pan pisał występują duże opory z racji przełożenia. Z jednej strony mamy gigantyczne opory z drugiej olbrzymi moment obrotowy. Uślizg nie wystąpi jeśli będziemy unikali takich sytuacji i rozpędzanie auta będzie następowało płynnie na każdym biegu. Przesunięcie momentu obrotowego na wyższe rpm. jest zatem kompromisem który niweluje zderzenie się tych dwuch sił. Szczytowa wartość momentu przypada w chwili gdy samochód posiada już dużą prędkość a także bezwładność...(mowa tutaj o wysokich przełożeniach). Napewno jest to bezpieczniejsze i to nie podlega żadnej dyskusji

Cytat: "LSitnik"
typowej dla wysokoprężnych silników prostej, poza którą „przedostać” się nie da bez zmiany mechanicznej konstrukcji układu silnik-turbina)


Jeśli mówimy o modyfikacjach to "typowe parametry dla silnika wysokoprężnego" proszę zostawić w spokoju. Jeśli pracuję nad modyfikacją programu sterującego silnikiem to parametry jego pracy zależą od mojej wiedzy. Tam gdzie mamy doczynienia z elektoniką istnieje możliwość manipulacji danymi i na tym się bazuje. Jeśli np. istnieje możliwość, wynikająca z samej konstrukcji turbiny...to ustawienie charakterystyki jej pompowania zależy od mojej fantazji. Tak samo dzieje się z innymi parametrami odpowiedzialnymi za pracę silnika...oczywiście wszystko w granicach wytrzymałości materiałów

z wyrazami szacunku

Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Lutego, 2005, 21:34:10 »
Witam.

Zapoznałem się szczegółowa z wypowiedziami na temat diesli.
Posiadam AUDI A4 2.O TDI.140 HP,320 NM.
Chciałbym poddać go chipowaniu.
Poszczególni tunerzy oferują rózne przyrosty mocy.
Ecusoft proponuje 176 hp i 415 NM.
Jak dla mnie jest to gigantyczny moment obrotowy.

Moje pytanie brzmi:

Przy jakich obrotach silnika najlepiej mieć dostęp do tak "dużego" momentu obrotowygo?

Pozdrawiam  :)

Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Lutego, 2005, 16:36:16 »
Właściwie to zależy tyle od silnika co od chipa. Chyba każdy diesel ma łatwo moment z dołu a u góry bardziej zdycha. Jak dać większą turbinę to moment wędruje w górę. Oczywiście możesz chcieć mieć obcięty z dołu moment ale rozmawiamy o maksymalnych możliwych wartościach.

Offline ade

Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Marca, 2005, 20:44:35 »
troszke spozniona ale ciekawostka w sprawie hamowania 2,0 tdi... i mocy u gory 8)

treetRacers Krakow

www.srk.aplus.pl

Offline Dekur

Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Marca, 2005, 11:03:10 »
A tak jaśniej trochę można? Co ma pokazać ten wykres?
Nie jarzę nic :(
40 KB pamięci to wartość wystarczająca do wszystkich zastosowań, teraz i w przyszłości - Bill Gates, 1983

640 KM mocy to wartość wystarczająca do niektórych zastosowań, przez najbliższy kwartał - Bill Dekur, 2004

Offline ade

Czy jest już Chipuś do 2.0 TDI grupy VAG
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Marca, 2005, 12:16:14 »
Cytat: "Dekur"
A tak jaśniej trochę można? Co ma pokazać ten wykres?
Nie jarzę nic :(


ma pokazac, ze wczesniej wklejany wykres diesla jak benzynowki jest wynikiem bledu w pomiarze
treetRacers Krakow

www.srk.aplus.pl