TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Problem z PZU

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Problem z PZU
« dnia: 03 Lipca, 2010, 12:23:34 »
Sprawa dotyczy przeniesienia ubezpieczenia OC z jednej firmy do drugiej. Ale konkretnie:
PZU w którym miałem dotychczasową polisę OC od kilku lat przysłało w tym roku druk wpłaty w związku z kontynuacją na kolejny rok. Jednakże kwota jaka PZU zażądało za polisę OC wydała mi się jakaś duża (wszystkie zniżki+bezwypadkowa historia, ciągłość ubezpieczenia itp.) że postanowiłem sprawdzić u konkurencji. No i wyszło że konkurencja jest o 150zł tańsza.
Zgodnie z procedurami na tydzień chyba przed wysłałem do mojego inspektoratu PZU pismo z wypowiedzeniem umowy a polisę OC kupiłem u konkurencji.
I jakie było moje zdziwienie kiedy po miesiącu przychodzi pismo z PZU o treści mniej-więcej takiej: że aj i owszem wypowiedzenie do nich wpłynęło ale oni zgodnie z jakąś tam ustawą muszą mieć czas na zapoznanie się z jego treścią i uczynili to dzień po terminie wygaśnięcia polisy w związku z tym wypowiedzenie uznają za nieważne i przedłużają mi polisę OC na kolejny rok wzywając mnie jednocześnie do zapłaty należnej składki za cały rok.
Pismo przyszło zwykłym listem, żaden polecony, żadne potwierdzenie odbioru i po takim czasie że olałem temat i tyle. Polisę OC mam u konkurencji.
Po kolejnych 3 tyg. Przyszło kolejne pismo (również list zwykły) z blankietem wpłat i pismem ponaglającym mnie do wpłaty składki w ciągu 7 dni (w przeciwnym wypadku zostanę wpisany na listę BIK (bankowa informacja kredytowa) jako nierzetelny płatnik itp. ?!?!
Z tego co się orientuję wypowiedzieć polisę można najpóźniej dzień przed jej upływem (ja uczyniłem to na tydzień przed) i z tego co wiem na pewno w Polsce zakazane jest posiadanie więcej jak jednej polisy OC na pojazd – a ja przecież mam polisę oraz mam PZU które wzywa mnie do zawarcia kolejnej (i jeszcze grozi przy tym)
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak wybrnąć z tej sytuacji ??



Offline długopis87

  • *
  • 32
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Problem z PZU
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lipca, 2010, 07:57:57 »
Moim zdaniem powinieneś udać się do firmy,w której wykupileś nową polisę OC lub do jakiegoś agenta PZU i poprośic o pomoc.Też miałem OC w PZU,ale zrezygnowałem,bo walili mi takie kwoty do zapłaty,że głowa mała.Jeżeli ani jedni,ani drudzy nie pomogą to zostaje chyba jakiś prawnik,który ma doświadczenie w tych sprawach.
Life is 2 short 2 be slow

Offline And280

  • ****
  • 360
Odp: Problem z PZU
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lipca, 2010, 00:21:33 »
2 dni temu postapilem identycznie z tym ze wypowiedzialem umowe w HDI a poszedlem gdzie indziej. Sytuacja wygladala tak ze udalem sie do HDI ( polisa byla wazna jeszcze 3 dni) wypelnilem druczek wypowiedzenia, nastepnie udalem sie do innej ubezpieczalni i spokojnie podpisalem nowa umowe. kiedys dawno temu mielismy podobna sytuacje z PZU na komarka po dziadku. Przysylali tak te druczki przez ponad 2 lata za kazdym razem ponaglajac pisemnie, w koncu ojciec udal sie do siedziby tej firmy troche z nimi pokonwersowal niekoniecznie kulturalnie i dali sobie spokoj. moze wypadaloby sie przejsc do PZU.albo zaplacic i potem wypowiedziec umowe i odzyskac pieniadze , to tez jest jakies wyjscie.
Nastepny tolek teraz 1M ASV

Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: Problem z PZU
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lipca, 2010, 17:01:40 »
Witam po latach:)

1. pierwsze pytanie - czy masz doręczenia pisma do PZU - chodzi o żółtą zwrotkę (zwrotne potwierdzenie odbioru) listu z pismem o wypowiedzeniu OC,
2. jesteś pewien, że wzywa Cię PZU, czy może raczej agent PZU?

Ważny dla Ciebie przepis - art. 28 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu
Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mówi jasno:

"Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed
upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy
pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu
ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa
na kolejne 12 miesięcy,(...)"

Ty jak wynika z opisu - powiadomiłeś. Ważne, czy pismo dotarło (zostało doręczone) do PZU przed końcem obowiązywania polisy.

Reasumując: proponuję wyjaśnić sprawę w rozmowie (kulturalnej) w PZU.

W razie czego proszę o kontakt.

Pozdrawiam serdecznie!
K.

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: Problem z PZU
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lipca, 2010, 12:29:56 »
Jak zwykle cenne rady usera KDX (liczyłem na nie po cichu ;) )
1. Największym problemem jest to że pismo wypowiadające wysłałem listem zwykłym (po doświadczeniu z ub. roku w którym wysłałem pismo w sprawie wymiaru podatkowego do Gminy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru - bo to ważny dokument i ... list szedł tydzień, UG naliczył mi ustawową karę za nieterminowe złożenie zeznania dot. wymiaru podatku od nieruchomości)
2. Korespondencja przychodzi w niestemplowanych firmowych kopertach PZU i podpisana przez jakiegoś specjalisty od czegoś tam...
W tym tyg. wysyłam pismo do inspektoratu PZU w którym była polisa, do jakiegoś tam kierownika czy naczelnika z opisem całej sytuacji oraz prośba o polubowne załatwienie sprawy. Zobaczymy...

Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: Problem z PZU
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Lipca, 2010, 21:25:28 »
widzisz, moim zdaniem najważniejsze jest to, że PZU (specjalista jakiśtam) w swoim piśmie pisze, że oni to pismo otrzymali przed upływem okresu ubezpieczenia.

To że czytali je n-razy później, to już mniej istotne, ważne jest, że potwierdzają (wg Twojej) relacji, że pismo wpłynęło w terminie.

W razie pytań proszę o kontakt.

Pozdrawiam!
K.

muniek

Odp: Problem z PZU
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Października, 2021, 21:17:19 »
Jeśli już mówimy o prawnikach i przestrzeganiu prawa to ja jestem zdania, że również warto jest co nieco na ten temat w ogóle wiedzieć. Ja także całkiem niedawno czytałem na stronie http://www.extor.pl/zwolnienia-grupowe-jak-powinny-przebiegac-zeby-byly-zgodne-z-prawem/ jak tak naprawdę powinny przebiegać zwolnienia grupowe aby były one zgodne z prawem.