TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Obowiązek jazdy na światłach - nowelizacja ??

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Obowiązek jazdy na światłach - nowelizacja ??
« dnia: 29 Grudnia, 2009, 13:02:00 »
Bo podobno niedawno zatwierdzona została nowelizacja przepisu wprowadzającego obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę.
Obiło mi się coś o uszy...
że doprecyzowane zostały zapisy dot. używania tzw. świateł dziennych - czyli jakie warunki spełniać muszą aby były one zgodne oraz co najważniejsze:
usunięto zapis o obowiązku jazdy na włączonych TYLNYCH światłach pozycyjnych.
Ale nie wiem na ile to prawda a na ile niepotwierdzona plotka...



Offline KDX

  • ****
  • 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • było: TOLEDO AFN, PASSAT AFN, jest: SUPERB AWX
Odp: Obowiązek jazdy na światłach - nowelizacja ??
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Grudnia, 2009, 21:24:13 »
Jest coś na rzeczy - obiło mi się o uszy, jak znajdę odezwę się.

K.

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: Obowiązek jazdy na światłach - nowelizacja ??
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Grudnia, 2009, 08:46:05 »
Poszukałem wczoraj i faktycznie tak jest. Nowelizacja miałą miejsce w okolicach maja 2009 a w życie weszła miesiąc później czyli w czerwcu. Określa ona zasady i normy jakie winny spełniać "światła do jazdy dziennej" aby mogły być za takie uznane i zwalnia z obowiązku jeżdżenia 24h na światłach pozycyjnych tylnych. W tej chwili użytkownik pojazdu/kierowca ma 3 warianty do wyboru:
1) montuje specjalne światła do jazdy dziennej z przodu pojazdu (o ile jego pojazd nie został już w takie wyposażony w fabryce) i jeździ 24h tylko na włączonych światłach do jazdy dziennej zamontowanych z przodu
2) montuje przekaźnik automatycznie włączający tylko przednie światła mijania i jeździ na nich 24h
3) klasycznie włącza światła mijania w pojeździe (a więc palą się wszystkie żarówki (przód i tył)