TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

TDi + strumienica = zło ?

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TDi + strumienica = zło ?
« dnia: 24 Stycznia, 2010, 15:05:58 »
Czołem,

Posiadam seata ibize '98 z silnikiem AFN. Jakiś czas temu - za namową tłukarza - wyciąłem katalizator i w to miejsce wspawano strumienice (coś w tym stylu: http://allegro.pl/item886567032_strumienica_tlumik_rurowy_awg_kadex_stru_kat.html). Ponieważ zabieg nie był zbyt kosztowny (w sumie po sprzedaży kata bilans = 0 zł) nie przywiązywałem do tego uwagi.

Jednak ostatnio pojawiły się małe problemy - mianowicie czasami przy gwałtownym wciskaniu gazu i szybkiej zmianie biegów 3->4 pojawia się spadek mocy (niestety nie mam w tej chwili odczytanego nr'u błędu, ale to było coś ze zbyt niskim ciśnieniem). Oczywiście po restarcie wszystko jest okej i nie jest to nagminne, ale bywa irytujące. Dodatkowo zauważyłem że zaczęło mi ubywać oleju - po ok. 4000 km musiałem dolać prawie litr podczas gdy wcześniej nigdy nie dolewałem :/

No i  pytanie: czy instalacja  tej strumienicy może mieć związek z tym co się dzieje, czy raczej zbytnio próbuje dopasować przyczynę do problemu?



Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Stycznia, 2010, 18:58:04 »
nie
sprawdż turbo czy nie ma wycieku.

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Stycznia, 2010, 09:14:31 »
Odczyt błędów VAG`iem i pogadamy...
1. Strumienica nie ma nic do tego - po prostu oddławiłeś silnik co winno zaowocować lepszą i szybszą ewakuacją spalin (mówiąc wprost ulżyłeś na życiu turbince)
2. To że sobie łyknął oleju to normalna sprawa. Silniki diesla - nie ważne jakiego producenta i nie ważne czy z turbo czy bez - MAJĄ PRAWO BRAĆ OLEJ - to jest w instrukcji samochodu napisane. Zwłaszcza zimą, zwłaszcza na krótkich dystansach... Także kontrola poziomu oleju na bagnecie raz na tydzień - wskazana.
3. Ten brak mocy - to notlauf (spowodowany zasyfieniem turbiny [notoryczne niedogrzanie silnika+jazda na krótkich odcinkach+brak regularnego wstawienia ognia gdzieś na trasie] i problem gotowy). Warto też zrobić logi dynamiczne i sprawdzić jak się zachowuje przepływka - bo zwłaszcza zimą lubią siadać...

Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Stycznia, 2010, 10:03:50 »
Hmm...no mnie też się wydawało że nie powinno być problemu (skoro do wycięcia kata namawiał sam Rob:) )  ale niepokój wzbudził post z:

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=72781 - user o nicku: arwam

stąd pytanie i wątpliwości :)

Co do reszty Twojego opisu to się zgadza: ostatnio ciągle robię dystanse max. 15 km i przy obecnych mrozach silnik nawet się nie nagrzewa do końca.
Nic - na razie dam spokój z tematem i poczekam do wiosny :)

Offline rob555

  • *****
  • 578
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.tune-up.pl
Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Stycznia, 2010, 17:07:27 »
nigdy nie robilem bezposredniego porownania rurka vs strumienica jako zamienniki katalizatora. Na logike strumienica moze powodowac gorsza stabilizacje cisnienia i tendencje do boostow ale by trzeba bylo pomierzyc. Najprosciej rurke wstawic i wtedy wszystko ladnie bangla.
hybrydowe turbiny, wtryski, chipy na ulice i do sportu
Hamownia podwoziowa inercyjna
Diagnostyka i serwis mechaniczny aut koncernu VAG
www.tune-up.pl - Tuning Gdansk

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Stycznia, 2010, 09:32:45 »
No co do tej strumienicy to oczywiście rozważania czysto teoretyczne - że winno być lepiej. Ale czy jest ? To już by trzeba było pomierzyć - jak rob555 napisał. Gdzieś kiedyś w kolejce u fryzjera przeglądałem Auto-Świat i był opisywany test Astry 1.4 16V na hamowni. Pierwszy pomiar z katem, a drugi - ze strumienicą: pomiar wykazał faktycznie nieco większy przyrost mocy i momentu ale zostało to opatrzone komentarzem "w granicach błędu hamowni"... No ale to Auto-Świat...

Offline szwajcar

  • ***
  • 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • vw sharan 1z
Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Stycznia, 2010, 15:36:10 »
W moim shariku wywaliłem kata i wstawiłem zwykłą rurkę,i same pozytywy typu:
-turbinka oddycha świeżym powietrzem
-nie muli autka
-słychać cichy gwizd turbinki (co bardzo mi się podoba) itd...
 Tak jak piszą przedmówcy przyjżyj się turbince ;) ...

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Stycznia, 2010, 10:59:02 »
Ja wywaliłem kata z T4 przy przeb. 100 tyś km (ktoś powiesił samochód i zgniótł go). Owszem - zaczęło być słychać świszczącą turbinkę, ale żebym tam odczuł jakikolwiek przyrost mocy ... raczej nie. Tyle że przy wstawieniu buta troszkę mocniej batorego widać z tyłu.

Offline MENEL

  • *
  • 42
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Stycznia, 2010, 20:39:38 »
W moim shariku wywaliłem kata i wstawiłem zwykłą rurkę,i same pozytywy typu:
-turbinka oddycha świeżym powietrzem
A skrzynia biegow nie zaczela myc zebow szczotka i pasta plukajac ciepla woda z kubka ?  ::)

Offline szwajcar

  • ***
  • 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • vw sharan 1z
Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Stycznia, 2010, 12:58:44 »
Menel zgłoś się do psychologa na badania mózgu o ile go jeszcze masz ::)
 Następnym razem nie wpie.....aj się między wódkę a zakąske...

Offline MENEL

  • *
  • 42
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Stycznia, 2010, 22:57:57 »
szwajcar, wez czasem pomysl co piszesz, tak pomysl z odrobina rozsadku a nie wklejaj linki i pisz glupoty. nachyl sie przy rurze wydechowej, wsadz sobie w tylek kawalek rury albo strumienice i zaciagnij sie pare razy, bedziesz oddychal swiezym powietrzem ? nie, a dlaczego nie ? bo strumienice bedziesz mial w dupie a oddychasz nosem. sorry ale nie wiem jak bardziej obrazowo ci to wytlumaczyc  ::)

Offline szwajcar

  • ***
  • 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • vw sharan 1z
Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lutego, 2010, 16:42:45 »
Chory jesteś i jeszcze nie byłeś u lekarza ??? Pewnie zrobiłeś sobie taki test i mózg ci wypaliło  ;D  ;D  ;D
 Biedaczek  :'( a potem niewie co za bzdury wypisuje :D ...

Offline tolek

  • ****
  • 357
  • Płeć: Mężczyzna
  • G3 1,9 AFN virus
Odp: TDi + strumienica = zło ?
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Lutego, 2010, 18:14:16 »
dyskusja co najmniej rozweselająca, ale uśmiechu temu forum ostatniuo brakuje... :D
ale faktycznie porównanie menela pokazuje pewien sens tego ... przepływu.
Nie bawisz sie, nie żyjesz.