TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Wentylator w AFN

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wentylator w AFN
« dnia: 04 Maja, 2010, 09:26:35 »
Czołem,

Panowie takie pytanie: przy jakiej temperaturze OLEJU włącza wam się wentylator? Zauważyłem że w zeszłym sezonie włączał się on przy temp ~94-96 C, a obecnie (m.in. po wymianie na nowy płyn, może lepiej odprowadza ciepło?) przy butowaniu temp dochodzi do 100-102 stopni i wentyl się nie kręci. Co prawda wskaźnik temp płynu chłodzącego stoi pionowo, ale boję się czy przypadkiem cosik się nie przegrzeje...  W ogóle jaka jest bezpieczna temp max dla oleju?  
« Ostatnia zmiana: 04 Maja, 2010, 09:28:43 wysłana przez AFNik »



Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: Wentylator w AFN
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Maja, 2010, 08:37:35 »
To nie temp oleju tylko temp cieczy chłodzącej jest czynnikiem decydującym o załączeniu lub nie wentylatorów. Wskaźnik temp. oleju jest raczej dla Twojej informacji (żebyś wiedział co się w silniku wyprawia jak butujesz za ostro i zbyt długo).

Odp: Wentylator w AFN
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maja, 2010, 11:36:14 »
Wiem o tym, że czynnikiem decydującym o załączeniu wentyla jest temp cieczy (dlatego wytłuściłem słówko OLEJ w pierwszym poście :) ) jednak mam obawy czy przypadkiem cosik się nie zwaliło czujnikiem temp tejże cieczy i w związku z tym temp silnika wzrasta > 100C bez załączania wentylka.
Dla uspokojenia: może ktoś podać jakie temp uzyskuje przy butowaniu AFN'a (140-180 km/h)

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: Wentylator w AFN
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Maja, 2010, 23:30:36 »
Ja kiedyś poganłem na dwóch sprintach A6 w AFN`ie...
Za każdym razem temp. oleju wysadziła duuużo poza 100 st...