TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

AHU zimny lekko kopci na siwo-niebiesko

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marco

  • ***
  • 259
  • Golf III TDI 1Z
AHU zimny lekko kopci na siwo-niebiesko
« dnia: 02 Września, 2010, 21:47:01 »
Witam kolegów. Problem lub nie problem ale zauważyłem coś takiego. Mój AHU 203 tys przebiegu, na pierwszy rzut silnik w doskonałej kondycji, zalany pełny syntetyk, na 10tys spala 0,5l oleju, pracuje równiutko i cichutko, odpala od strzału, świetnie ciągnie... lecz przy odpalaniu zimnego silnika lubi puścić sobie lekką mgiełkę siwo-niebieskiego dymku. Na wolnych obrotach dym jest praktycznie nie widoczny (trzeba się dobrze przyjrzeć np. pod słońce żeby go dojrzeć) ale jeśli lekko przygazuję lub ruszę z jedynki to z wydechu wydobywa się właśnie wyżej wspomniany obłoczek. Jeśli przygazuję i będę go trzymał na wyższych obrotach to już nie kopci, robi to tylko w momencie zwiększania obrotów/dodawania gazu lub podczas małego obciążenia tzn ruszenia z miejsca. Po rozgrzaniu silnika nie obserwuję żadnego dymienia nawet podczas ostrej jazdy. Niedawno temu podłączany był pod Vaga ponieważ uwalił mi się przepływomierz i oprócz jego błędu nie pokazywał innych. Po wymianie przepływki znowu zaczął porządnie ciągnąć ale ten dymek na zimnym jeszcze mnie irytuje, wykluczam spalanie oleju, ponieważ wyraźnie czuć zapach dymu paliwowego. Co może powodować takie zjawisko?


GOLF III TDI 1Z

Offline Piasek

  • ******
  • 1 301
Odp: AHU zimny lekko kopci na siwo-niebiesko
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Października, 2010, 14:11:35 »
Złe ustawienie pompy wtryskowej (kąt wtrysku), nastawnika lub dawek wtryskowych. VAG tego nie pokaże jako błędu - trzeba znać prawidłowe wartości żeby móc skonfrontować odczyty rzeczywiste z tym co winno być fabrycznie. Może wtrysku już sobie podlewają trochę...
Przydałoby się zalać w zbiornik jakiegoś preparata do czyszczenia diesel`owskiego układu wtryskowego i przegnać dobrze auto gdzieś w trasie... Oczyszczą się komory spalania, końcówki wtrysków, gniazda zaworowe i ogólnie cały silnik. Nic tak skutecznie mu nie przywraca sprawności jak działanie gorącego oleju pod dużym ciśnieniem przez dłuższy czas...
Lustro panie, lustro będzie :)

Offline Marco

  • ***
  • 259
  • Golf III TDI 1Z
Odp: AHU zimny lekko kopci na siwo-niebiesko
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Listopada, 2010, 09:12:18 »
Ok dzięki Piasek za poradę. Ale z tego co niedawno zaobserwowałem to każdy TDIk na zimnym lubi sobie puścić taką chmurkę, podpytany o to pewien fachowiec stwierdził że ten typ silnika tak ma. To nie wiem co o tym myśleć, niedługo podepnę Vaga może uda się coś stwierdzić. Dodam tylko że mam chyba uszkodzony czujnik G62 tem płynu, co prawda Vag nie pokazuje błędów ale grzeje mi świece nawet gdy jest ciepło, tzn po nocy gdy tem 15 czy 20st to przy zimnym starcie pali mi się dość długo kontrolka świec, gdy się troszkę nagrzeje to potem już nie. Czy to przydymianie na zimnym może powodować ten walnięty czujnik g62 podając nieprawidłowe wskazania do ECU gdy jest jeszcze w miarę ciepło na zewnątrz?
GOLF III TDI 1Z