TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

jak dbać o silnik tdi?

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jak dbać o silnik tdi?
« dnia: 03 Lutego, 2012, 09:48:43 »
jakie macie porady dla osób co przesiadły się na silnik tdi?



Odp: jak dbać o silnik tdi?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Lutego, 2012, 12:04:08 »
Witaj!
Najważniejsze to nie wkręcać zimnego silnika na wysokie obroty zaraz po uruchomieniu, silniki TDI nie znoszą przeciągania na niskich biegach ale także na wysokich. Często na forum można się spotkać z idiotycznym chwaleniem się z kręcenia silnika do 4.000rpm.....idiotyzm! Najwyższy moment obrotowy jest zazwyczaj dostępny od około 1750-2400obr więc nie warto go kręcić dalej ;D
Kolejna ważna rzecz to turbina, a dokładniej wyrobienie sobie nawyku nie gaszenia silnika po długiej, forsownej jeździe. Jak wiadomo gdy silnik gaśnie pompa oleju także nie pracuje więc rozpędzony wirnik turbiny hamuje "na sucho". Jeżeli chodzi o dwumas to nie znam wiarygodnych rad jak o niego dbać. Sam staram się nie ruszać z piskiem opon oraz nie jeździć na wysokim biegu przy niskiej prędkości w mieście. Na koniec wspomnę o układzie wtryskowym i oleju silnikowym. Osobiście posiadam auta wyposażone w pompowtryskiwacze, wymieniam co roku przed zimą filtr paliwa i nie ma żadnych problemów więc radzę to samo. Co do oleju to należy stosować taki jak zaleca producent do końca życia silnika. Rady ludzi starej daty typu "silnik ma 280.000 przebiegu, pali troszeczkę oleju więc można mu wlać olej mineralny" są przestarzałe ponieważ w tym momencie nie myślą o turbinie oraz np. o smarowaniu układu pompowtryskiwacza. Możecie wierzyć lub nie jeżdzę od  8 lat dwoma TDI, ciągle stosuje olej 505.01 go nie dolewam.

Pozdrawiam
VW GOLF IV 1.9 TDI PD ATD 100KM
AUDI A4 B7 2.0TDI PD DPF 8V BPW 140KM

Odp: jak dbać o silnik tdi?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lutego, 2012, 16:24:08 »
bardzo dobrze kolega wyżej napisał, najważniejszy nawyk i to nie tylko w silnikach diesla a we wszystkich wyposażonych w turbosprężarkę, to żeby po każdej dłuższej podróży odczekać chociaż minute w samochodzie a wtedy turbina ma się schłodzić wytracając obroty.

Odp: jak dbać o silnik tdi?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Lutego, 2012, 12:26:31 »
przede wszystkim to nie 'butować' auta już na starcie zanim się silnik rozgrzeje!

Offline fresh

Odp: jak dbać o silnik tdi?
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lutego, 2012, 10:09:59 »
nie oszczędzać na oleju, i lać tylko markowy olej a nie jakiś tani badziew z tesco czy innego marketu  ;)

Odp: jak dbać o silnik tdi?
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Lutego, 2012, 10:06:18 »
Regularnie wymieniać FILTRY!!!

Odp: jak dbać o silnik tdi?
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Lutego, 2012, 13:09:23 »
Regularnie wymieniać FILTRY!!!


myślałem że to oczywiste ;)

Odp: jak dbać o silnik tdi?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lutego, 2012, 23:19:14 »
Ja w moim dieslu zainstalowałem sensor czystości filtra powietrza. Wygląda ze na dobrym filtrze można przejechać 150,000 km, ale nie można tego robić na oko.

Odp: jak dbać o silnik tdi?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Lutego, 2012, 11:04:52 »
Ja w moim dieslu zainstalowałem sensor czystości filtra powietrza. Wygląda ze na dobrym filtrze można przejechać 150,000 km, ale nie można tego robić na oko.

wszystko zależy w jakich warunkach jeździmy  8)

YNWA

Odp: jak dbać o silnik tdi?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Czerwca, 2012, 09:18:16 »
tutaj jest parę wskazówek - silniki diesla