TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

KIA Optima CRDI 1.7 - prośba o poradę

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marian

KIA Optima CRDI 1.7 - prośba o poradę
« dnia: 22 Stycznia, 2013, 13:44:52 »
Witam,

przymierzam się do zakupu mojego pierwszego diesla : KIA Optima crdi 1.7 136KM. Chciałbym poradzić się ludzi z doświadczeniem z tym silnikiem jak wypada on na tle konkurencji (passat, mondeo, mazda 6, avensis, insignia i reszta segmentu D). Dodam że ten sam silnik montowany jest w hyundaiu i40.

Osobiście czekam na wersję 1.7 160KM (ten sam motor + drugie turbo), która juz powoli zaczyna być montowana w hyundaiach na świecie (ale w polsce jeszcze nie). O trwałość silnika jestem spokojny - 7 lat gwarancji na motor sprawia że można poszaleć z czystym sumieniem :) jak coś się zepsuje, gwarancja to pokryje. Z tego co czytałem silnik zbiera dobre oceny, ma duży stopień kompresji 17:1 (większy niż w BMW) i stosunkowo mało pali. Spalanie wg producenta to 6.1 po mieście, a wg opinii ludzi około 7-7,5 co jest dla mnie zupełnie akceptowalne. Jednak będzie to mój pierwszy diesel i chciałem się poradzić kogoś kto jeździł tym cudem a jednocześnie ma odniesienie do innych marek.

Obecnie jeżdżę ceedem 1.6 126KM (benzina) i jestem z tego samochodu naprawdę zadowolony (jedyny minus - dziwne sprzęgło do którego trzeba nawyknąć bo można spalić). Po roku użytkowania jedyna mikro usterka stwierdzona na przeglądzie gwarancyjnym - wyciek smaru z półosi - wymieniona opaska zaciskowa.

Patrząc na konkurencyjne marki mam wrażenie że KIA wyprzedziła je niedawno o jakieś pół długości w co na początku trudno było mi uwierzyć (stereotypowe myślenie o nieznanej marce z dziwnym logo) i dlatego następny samochód też raczej będzie z koreii (kia/hyundai przy czym hyundai ma dużo gorszy design wg mnie). KIA Optima w wersji XL ze szklanym dachem i pełnymi bajerami to koszt około 100-kilka tysięcy.
W tej cenie żaden wsiowy pasat (od razu przypomina mi się stare powiedzienie "każdy wieśniak z polskiej wsi jeździ golfem w tdi" :) ) nie może się rówać. Począwszy od skórzanych siedzeń i pełnej elektroniki (asystenty parkowania,zmiany pasa, startstop,bezkluczywowe odpalanie,tryb eco,eletryczne wentylowane fotele,rolety i szyberdach elektryczne,kamera cofania,nawigator i wiele innych bajerów).

Dodam że w firmie mamy kilka innych autek, m.in focusa, megane z tego roku itp i żadne z nich się do kii nie umywa. Megane to jakiś żart, jeśli chodzi o wykonanie - trzeszczy,skrzypi,ugina się wszystko a wygląda jakby z kamienia wyciosnano i silnik benzynowy który hałasuje jak diesel a wszytko za 10 tysi więcej niż ja dałem za kię.

Trochę prowokuję bo inaczej nikt nie odpisze :)



pajaczek

Odp: KIA Optima CRDI 1.7 - prośba o poradę
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Czerwca, 2013, 23:18:08 »
Jezdze Optimą 1.7 7crdi od stycznia i jestem bardzo zadowolony. Wrzucilem powerboxa, ma ze 150 km, na trasce pali 5.0 , w miescie pod 8 ale robie krotkie dystanse,. Ja naprawde polecam to auto, wczesniej mialem ceeda sw 1.6 crdi , pozdro