TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Hyundai Starex - chip tuning

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hyundai Starex - chip tuning
« dnia: 09 Września, 2015, 18:30:10 »
        Dzień dobry. Jestem na forum nowy. Właśnie kupiłem Hyundai Starex GRX, CRDI, 2,5 tubrodiesel, 103 kW (140 KM), rok prod. 2005, 4WD na podniesionym zawieszeniu - taka jakby terenowa wersja. Silnik, pomimo wieku, jest jak na diesel'a dość młody, bo ma 120.000 km i chodzi jak zegarek. Ponieważ dodatkowo blaha nieźle się jeszcze trzyma, a plany na jego przyszłość w moim władaniu są bardzo rozciągnięte w czasie uznałem, że rozsądny tuning NIE ingerujący w "hardware" auta i nie przemieniający pojazdu w rakietę, ale rozsądnie, acz odczuwalnie, zwiększający jego moc, szczególnie w niższych zakresach obrotowych oraz zmniejszający zużycie paliwa, byłby wielce wskazany. Jak zaznaczyłem, nie chodzi mi o żadne inżynieryjne cudo żyłujące parametry do niebotycznych rozmiarów, bo auto ma charakter rodzinny i używam go do celów praktycznych - nie wyścigowych! 20% wzrostu mocy byłoby szczytem szczęścia, bo żywotność takich podzespołów, jak: półośki, wał, skrzynia biegów, mechanizm różnicowy i innych im podobnych, a uzależnionych od wyczynów silnika, ma dla mnie znacznie nie mniejsze, niż żwawość motora.
        Moja wiedza na temat chiptuningów jest ograniczona, ale wiem, że w największym uproszczeniu tuning takowy można wykonać na dwa sposoby:

1. zmieniając oprogramowanie komputera w aucie w specjalistycznym warsztacie w oparciu o wyniki jego pracy uzyskane na homowni, oraz

2. "automatycznie" - instalując do gniazda diagnostycznego jakiś gotowy, często uniwersalny, chip, który, w nowym wydaniu, sam zbiera informacje o parametrach pracy silnika w trakci jego pracy (konieczny jest łączny przebieg ok. 100 km) i następnie sam się odpowiednio "nastraja", aby uzyskać optymalne rezultaty.

        W tym kontekście pojawia się moje pierwsze zapytanie:
        Czy, biorąc pod uwagę stan i rodzaj mojego silnika, oraz moje oczekiwania, warto zaoszczędzić i kupić taki gotowy chip, którego cena oscyluje w okolicach 500 Pln, czy jednak wskazane jest oddać wóz do specjalisty z hamownią i dopłacić sporo, bo chyba ok. 1000 - 1500 Pln, ale ze świadomością, że ta dpołata NA PEWNO zwróci się w postaci efektów w zakresie przyrostu mocy i żywotności auta?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie sugestie



markfrud

Odp: Hyundai Starex - chip tuning
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Czerwca, 2017, 13:13:36 »
maxisize Ci pomoże