TDI.PL - tuning, chiptuning oraz eksploatacja silników diesla - FORUM

Zatankuj tanio auto we własnym garażu

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dssn

  • *****
  • 559
    • http://www.terpior.prv.pl
Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« dnia: 10 Maja, 2005, 11:20:00 »
Na rynku pojawiły się domowe sprężarki do tankowania samochodów napędzanych gazem ziemnym. Ten rodzaj paliwa był dotąd w Polsce mało popularny z powodu braku takich stacji.

Urządzenia te pozwalają zatankować samochód prosto z instalacji doprowadzającej gaz do kuchenki czy piecyka. Na sprężarkę nie trzeba zezwoleń. Gdy zrzuci się kilku sąsiadów, wydatek szybko się zwróci - pisze "Życie Warszawy". Aby przejechać tysiąc kilometrów - za benzynę zapłacimy około 360 złotych, za LPG - 160 złotych a za gaz ziemny - 70 złotych.

W Polsce gaz ziemny jest najtańszym paliwem samochodowym, bowiem nie jest obłożony akcyzą. I wydaje się, że tak pozostanie. Trudno będzie bowiem urzędnikom udowodnić, że na danym metrze sześciennym gazu jeździliśmy autem, a nie gotowaliśmy obiadów.


Pewnie nasze urzedasy cos wymysla zeby ludziom za latwo nie bylo, gul juz im pewnie skacze :D


O

Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Maja, 2005, 14:30:26 »
niezłe..  :mrgreen:

Offline Medyk

  • *****
  • 107
  • Płeć: Mężczyzna
    • WSZYSTKO O DIESLACH - TDI.PL
Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Maja, 2005, 15:40:40 »
Ostatnio w USA był jeśli dobrze pamiętam artykuł o tym... I wydaje mi się, że tam władza nic do tego nie ma.
Jako, że jesteśmy pro-amerykańscy to u nas też powinni sie tego nie czepiać. Ale mogę zgadywać, że zaraz któryś z posłow wpadnie na pomysł jak to zablokować - To ja mu podpowiem jak . Podnieś akcyzę na gaz ziemny.

Pozdrawiam całą Wiejską w stolicy. Niech moc będzie z Wami  8)
SEMPER IN ALTUM

Offline yota

Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Maja, 2005, 06:43:31 »
Akcyzą w gaz ziemny!!! , będą ludziska jeździć taniej -nic z tego.

Offline dssn

  • *****
  • 559
    • http://www.terpior.prv.pl
Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Maja, 2005, 12:09:10 »
akcyza w gaz ziemny :D podskoczy cena usmazenia np jajecznicy hehe :D lipa
O

Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Maja, 2005, 18:52:37 »
Chyba jednak głównym problemem będzie zasięg - bo przecież metanu się nie skropli tak prosto (ogromne ciśnienie) więc albo butle będą cholernie ciężkie i o dużej objętości (i wtedy gaz mocno sprężony albo wręcz ciekły) - albo zasięg będzie tylko ułamkiem zasięgu normalnego benzyniaka (o dieslu już nie wspominam)
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Maja, 2005, 15:16:06 »
Chciałem na marginesie dodać że samochody zasilane gazem ziemnym jeżdza już po europie i także po Polsce. Nie dalej jak tydzień temu widziałem Multiplę zasilaną metanem - (Biopower oznaczenia). Niektóre przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej mają autobusy napędzane gazem ziemnym.
A nie zgodzę się z wypowiedzą Piro odnośnie zasięgu obecnie np. Multipla ma zbiornik na gaz ziemny o pojemności 39m3 co przy spalaniu na trasie ok. 7,3 m3/100km daje zasięg ok. 530km wiec nie jest tak źle. W europie zachodniej w sprzedaży jest także Punto z podobnym typem zasilania z zasięgiem określanym przez producenta na 900km

Obecnie większość liczących się producentów prowadzi badania nad wdrożeniem tego systemu zasilania do produkcji.

Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Maja, 2005, 20:10:37 »
Mm.max, Przyznam że nie wiedziałem, że taki zasięg mają.
Napęd jest perspektywiczny - metan jest nawet łatwiejszy do użycia niż propan czy jego mieszanka z butanem (liczba oktanowa ok. 100). Faktycznie tylko żeby nie było tak, że jak metan do aut zacznie być paliwem na serio (czyli gdy dużo aut zacznie na nim jeździć) to rząd ukochany przywali jakąś nową akcyzą albo (co daleko pewniejsze) wymyśli jakieś przepisy, homologacje i opłaty - żeby zablokować rynek CNG ("compressed natural gas" = metan, czyli to o czym rozmawiamy)

PS: Multiplę widziałem kilka lat temu na targach w Wawie - ale zbiorniki były ogromne i ciężkie.
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Maja, 2005, 12:19:34 »
No akcyza pewnie będzie nie unikniona i znów będzie d...pa z ekologicznego taniego paliwa.

W sprzedawanej multipli podobno są już małe zbiorniki pod podłogą wiec nie ograniczają możliwości załadunkowych a nad wagą pewnie też juz popracowali.... w końcu ciągle te systemy się doskonali

Offline Piro

  • *****
  • 1 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Vtech, Vtechdyno, EVTUN
    • Vtech - chiptuning, powerboxy, hamownie podwoziowe
Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Maja, 2005, 19:40:32 »
No tak, ja to widziałem jeszcze w wersji "przedpotopowej" - w Multipli znajdowały się butle po argonie (tak z 10 sztuk) ważące spokojnie z 300 kg. Na pewno można użyć jakieś większe i z aluminium albo włókna węglowego.
...alkohol nie rozwiąże Twoich problemów ! Z drugiej strony - mleko też ich nie rozwiąże :)
www.vtech.pl &

Zatankuj tanio auto we własnym garażu
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Czerwca, 2005, 11:03:01 »
Gdzie można dowiedzieć się więcej o domowych sprężarkach CNG.
Może jest jakiś producent, bądź importer.